Belfast – nie tylko Titanic

Trudno jest spotkać kogoś nie znającego historii transatlantyku RMS Titanic. Pomógł ją utrwalić filmowy hit w reżyserii Jamesa Camerona, z głównymi rolami zagranymi przez Kate Winslet i Leonardo DiCaprio. Niewiele osób jednak wie gdzie zwodowano ten wspaniały, luksusowy statek. Otóż miejscem jego budowy była stocznia w Belfaście, do którego od 31 marca 2015 r. linią Wizz Air będzie można polecieć z Katowice Airport dwa razy w tygodniu, we wtorki i w soboty.

Belfast na ogół kojarzony jest z konfliktem, który pomiędzy zwolennikami zjednoczenia z Irlandią a pragnącymi pozostawienia Irlandii Północnej w granicach Wielkiej Brytanii trwał tu od końca lat 60 XX w. do 1998 r. Po konflikcie nie ma już śladu, więc bez obaw wybierzmy się do jednego z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Zjednoczonego Królestwa.

Jak wiele innych miast tej części globu, tak i Belfast powstał głównie dzięki rewolucji przemysłowej. W XVIII w. masowo zaczęli do niego napływać Szkoci i Anglicy. W kolejnym stuleciu znakomicie prosperowała produkcja wyrobów tytoniowych oraz wysokiej jakości przędzy lnianej, jednak motorem napędowym były stocznie. Pierwsza pojawiła się w 1791 r., a dokładnie 70 lat później, właśnie tutaj, założono swego czasu największy tego typu zakład na świecie, Harland and Wolff Heavy Industries, zatrudniający w szczytowym okresie ponad 30 tys. robotników.

Kiedyś irlandzkie, a od 1922 r. należące do Wielkiej Brytanii miasto nadal jest ważnym ośrodkiem stoczniowym, choć ta branża najlepsze lata ma za sobą. Obecnie stawia się tu na rozwój takich dziedzin gospodarki, jak przemysł lotniczy i elektroniczny. Funkcjonuje również duży port morski. Istotną gałęzią działalności stała się też turystyka. To nie przypadek, bowiem Belfast ma wiele do zaoferowania. Nie przytłacza, liczy ok. 300 tys. mieszkańców, a dodając okoliczne miejscowości wartość ta podwaja się.

belfast01-shutterstock.com
Ponad 100 lat temu właśnie w Belfaście wybudowano transatlantyk RMS Titanic, którego historię poznamy w miejscowym muzeum (fot. shutterstock.com)

Podczas pobytu w stolicy Irlandii Północnej jedną z atrakcji bez wątpienia będzie podążanie śladami legendarnego Titanica. Zaraz po tragedii sprzed ponad wieku chciano wymazać statek z kart kroniki miasta. Dzisiaj nie żałuje się porzucenia tego zamiaru, bo zainteresowanie tematem jest ogromne i przynosi profity. W ofercie turystycznej znajduje się m.in. wycieczka, w trakcie której poznamy całą historię kolosa, zwiedzimy jego suchy dok, miejsce narodzin projektu oraz poczujemy klimat rejsu w zrekonstruowanych pomieszczeniach.

Jednak Belfast to nie tylko osławiony parowiec. Jeśli chcemy zgłębić wiedzę o Irlandii Północnej, udajmy się do Muzeum Ulsteru. W nowoczesnej i przyjaznej formie przedstawia ono wszystkie aspekty dziejów tej krainy, począwszy od geologicznych i botanicznych, poprzez archeologiczne, skończywszy na sztuce. Oprócz tego placówka zajmuje się historią transportu szynowego. Na wystawie obejrzymy lokomotywy, wagony pasażerskie i towarowe oraz różne ciekawostki z ponad 150 lat kolejnictwa.

Bogate dziedzictwo kulturowe miasta ma swoje odzwierciedlenie w architekturze. Najokazalsze gmachy pochodzą z epoki wiktoriańskiej. Jednym z nich jest ogromna, neoromańska katedra św. Anny. Wznoszenie świątyni rozpoczęło się pod koniec XIX w. i trwało niemal 100 lat. Warto zwrócić uwagę na jej sklepienie ukazujące scenę stworzenia świata oraz mozaikę w kaplicy Ducha Świętego przedstawiającą św. Patryka, patrona Irlandii.

belfast02-shutterstock.com
Wiktoriański ratusz z białego kamienia portlandzkiego jest jednym z symboli Belfastu (fot. shutterstock.com)

Drugim imponującym budynkiem czasów panowania królowej Wiktorii jest klasycystyczny ratusz z białego kamienia portlandzkiego. Budowlę na planie czworoboku o powierzchni 1 ha ukończono w 1906 r. Jak większość atrakcji w Belfaście, udostępniono do zwiedzania bezpłatnie. Po niezapomnianej wycieczce w przepięknych wnętrzach możemy odpocząć w ogrodach okalających ratusz. Równie urzekający jest zamek oddany do użytku w 1870 r., który zachwyca szkockim stylem magnackim. Znajduje się na zboczu widokowego wzgórza Cavehill (370 m n.p.m.). Ale to nie jedyna twierdza w tym miejscu – już w XII w. wznieśli tutaj swoją warownię Normanowie. Rezydencję otacza piękny park, zresztą terenów zielonych w mieście nie brakuje. Świadectwem tego jest ogród botaniczny z pierwszą na świecie palmiarnią, do skonstruowania której wykorzystano stal i szkło.

Belfast swoje powstanie, zanim nabrał przyspieszenia dzięki rewolucji przemysłowej, zawdzięcza rozwojowi handlu. Właśnie ta gałąź gospodarki była głównym napędem jego funkcjonowania, dlatego trzeba wybrać się na najstarszy targ w mieście, St. George’s Market, mieszczący się w wiktoriańskim pawilonie. Jego budowę zakończono w 1896 r., a dziś, pomiędzy murami z czerwonej cegły i piaskowca, zapach owoców morza i serów miesza się z docierającymi ze stoisk staroci. Ten punkt rekomendujemy do zakupu oryginalnej pamiątki z wyprawy po Belfaście.

Jeśli chcemy poczuć dreszczyk emocji, udajmy się do zachodniej części miasta na spacer po ulicach Falls i Shankill. Rozdziela je Peace Line – ściana, która kiedyś separowała dzielnicę katolicką od protestanckiej. Wieńczące ją druty kolczaste przywołują na myśl drugi bardzo znany mur, czyli berliński. Oba na szczęście nie spełniają już swojej roli. Zresztą poruszając się po Belfaście na niemal każdym kroku znajdziemy ślady dawnego zatargu w postaci historycznych murali. Wiele z nich to prawdziwe arcydzieła nielegalnej sztuki graffiti.

Na koniec nie możemy oczywiście pominąć wizyty w jednym z licznych pubów. To właśnie w nich, a nie na ulicach toczy się nocne życie. Większość zachowała atmosferę z początków minionego wieku, chociażby najsłynniejszy Crown Liquor Saloon.

Nie ma to jak po dniu pełnym wrażeń, związanych ze zwiedzaniem wspaniałego miasta, wypić świetne, lokalne piwo w blasku lamp gazowych, rozprawiając przy tym o Titanicu. Zapraszamy do Belfastu z Katowice Airport!

Tekst: Piotr Adamczyk, PR Katowice Airport
Zdjęcia: shutterstock.com

(9 ocen, średnia: 4,89 na 5)

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz