Kierunek: Apulia

Panoramic view of Ostuni (white town), province of Brindisi, Apulia, southern Italy.

Niewiele jest miejsc na świecie o kulturze równie bogatej i historii równie zawiłej jak spadkobierca dziedzictwa starożytnego Rzymu, czyli Włochy. O leżącym w południowej części Europy państwie napisać można naprawdę wiele, a to między innymi za sprawą każdego z regionów, z których się składa. Unikatowe zwyczaje, niejednolity klimat, a nawet zróżnicowana kuchnia powodują, że o Italii można dyskutować godzinami, a omówione zagadnienia będą jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Siatka połączeń Katowice Airport wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych pasażerów, którzy chcą poznać Włochy od podszewki. W rozkładzie „Zima 2019/2020” z Pyrzowic dostępne jest siedem regularnych połączeń na Półwysep Apeniński, dzięki którym możemy poznać różnorodność regionów tworzących jedno z najbardziej fascynujących Państw świata. Pragniemy przybliżyć jeden z nich – Apulię.

O włoskim regionie… po grecku?

Choć w dzisiejszych czasach ciężko byłoby sobie wyobrazić Apulię w roli regionu należącego do państwa innego niż Republika Włoska, warto wiedzieć, że na przestrzeni wieków region miał różnych właścicieli. Prawdopodobnie jako pierwsi teren postanowili skolonizować w XVI wieku p.n.e. przedstawiciele kultury mykeńskiej, czyli przodkowie ludzi zamieszkujących dzisiejszą Grecję. Za ich ewidentną obecnością w południowo-wschodniej części Półwyspu Apenińskiego przemawia nie tylko ogrom dowodów w postaci znalezisk archeologicznych, lecz także spora liczba Italogreków, czyli grupy ludności rdzennej Greków, która posługuje się osobną, przystosowaną do łaciny odmianą greckiego: griko. Obecnie umiejętność posługiwania się tym językiem deklaruje około 20,000 osób. Za ciekawy można uznać fakt, że włoski rząd zezwala nie tylko na organizowanie lekcji nauki griko, lecz także na drukowanie i wydawanie materiałów pisanych w tym języku. Brak jakichkolwiek przeciwwskazań ze strony rządu ma zatem swój wpływ na kulturę Apulii.

Kraina oliwą z oliwek płynąca

Ważną rolę w kwestii rozwoju Apulii miał starożytny Rzym, czyli cywilizacja, która przejęła całkowitą kontrolę nad regionem po zakończeniu II Wojny Punickiej w III wieku p.n.e. Stała przynależność do prężnie rozrastającego się państwa doprowadziła do sytuacji, w której Apulia sama również zaczęła prosperować. Choć region nigdy nie był – z historycznego punktu widzenia – bogaty, patronat Rzymu pozwolił jego mieszkańcom na komfortową uprawę drzew oliwnych, czyli charakterystycznego, a zarazem niezwykle malowniczego elementu krajobrazu, który widnieje zarówno na fladze, jak i w herbie regionu. Chęć upamiętnienia tych drzew wynika z całą pewnością z faktu, że na terenie samej tylko Apulii znajduje się ich ponad 50 milionów. Co ciekawe, ilość wyprodukowanej z ich owoców oliwy z oliwek stanowi prawie połowę produkcji w całym państwie włoskim. Mając na uwadze wspomniane statystyki, nie powinno zatem nikogo zaskoczyć, że oliwki są nie tylko jednym z najpopularniejszych delikatesów figurujących w jadłospisie mieszkańców Apulii, lecz także swoistym znakiem rozpoznawczym całego regionu.

Apulia w sosie własnym

Skoro o oliwkach mowa, dużym nietaktem byłoby przeprowadzenie dyskusji o Apulii bez zająknięcia się nawet jednym słowem o jej dość charakterystycznej kuchni. Choć na pierwszy rzut oka nie jest zbyt wysublimowana i wydawać by się mogło, że wchodzące w jej skład potrawy nie odbiegają tak naprawdę zbyt daleko od tych, do których przyzwyczajeni są ludzie mieszkający w pozostałych regionach Włoch, warto zaznaczyć, że na preferencje kulinarne mieszkańców Apulii bardzo duży wpływ miała historia, co zresztą widać po samych potrawach. Ponieważ w czasach średniowiecza Apulia była regionem stosunkowo ubogim, bogatsi mieszczanie i szlachcice – czyli ludzie, którzy mogli sobie pozwolić na posiłki zawierające tak drogie składniki jak np. mięso – niezbyt chętnie osiedlali się na jej terenie. Doprowadziło to w konsekwencji do sytuacji, w której Apulię zamieszkiwali w większości ludzie, którzy ze względu na sytuację materialną musieli jadać dość prosto. Taka zależność doprowadziła do wytworzenia się w regionie tak zwanej cucina poverta, czyli – w wolnym tłumaczeniu – „kuchni ludzi ubogich”. Choć sam termin może brzmieć nieco nieprzychylnie, należy pamiętać, że nie odnosi się do jakości samych potraw, a jedynie do składników wykorzystywanych do ich przyrządzenia. W diecie przeciętnego mieszkańca Apulii znaleźć można bowiem całkiem dużą ilość rzeczy prostych jak owoców, warzyw, makaronów, pieczywa, ryb, a nawet owoców morza. Specjalnie nie wyszczególnimy jednej potrawy, by zachęcić Państwa do popróbowania różnych smaków – naprawdę warto!

“Le due Sorelle”, Torre dell’Orso, Puglia, Italy

Apulskie skrajności

Nieodzownym elementem, który sprawia, że Apulię warto zwiedzić, jest natura. Począwszy od pięknych, położonych wzdłuż wybrzeży Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego plaż, a kończąc na romantycznych górach należących do pasma Apenińskiego, Apulia pozwala na wiele form wypoczynku. Tym, którzy chcą się poopalać lub pobudować zamki z piasku polecić możemy Torre dell’Orso, czyli jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych miejsc przeznaczonych do plażowania. Miłośnikom dzikiej przyrody z pewnością spodobają się za to dwa parki narodowe, które znajdują się na terenie Apulii: Parco Nazionale dell’Alta Murgia oraz Parco Nazionale del Gargano. Warto zaznaczyć, że czegokolwiek byśmy nie wybrali, region zawsze znajdzie sposób, by oczarować swym pięknem.

Czas na Apulię!

Najłatwiej do Apulii dostać się, korzystając z siatki połączeń Katowice Airport. Począwszy od rozkładu „Zima 2019/2020” na pokładzie samolotów linii lotniczej Ryanair możemy polecieć z Pyrzowic do Brindisi, które zlokalizowane jest w południowej części regionu.

Aktualny rozkład lotów i możliwość zakupu biletów na Oficjalnej Stronie Katowice Airport

Tekst: Jakub Mańka, PR Katowice Airport
Zdjęcia: Adobe Stock

(3 ocen, średnia: 5,00 na 5)

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Obraz CAPTCHY