Dodatkowy terminal pasażerski T

01_terminal_t_blog

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, firma zarządzająca Katowice Airport, w poniedziałek 13 lipca 2020 roku do użytku operacyjnego oddała dodatkowy terminal pasażerski, który nosi oznaczenie T.

Na potrzeby terminalu pasażerskiego T zaadaptowane zostały wnętrza tzw. starego terminalu cargo, a konkretnie jego część nosząca oznaczenia „cargo I”, która do użytku oddana została w 1996 roku. W 2016 roku, wraz z uruchomieniem nowego terminalu cargo w południowo-wschodniej części lotniska, po 20 latach działalności, stary terminal towarowy został wyłączony z użytkowania.

Plany stworzenia dodatkowego terminalu pasażerskiego w przestrzeniach, które pozostały w starym terminalu cargo, powstały równolegle z projektem rozbudowy terminalu pasażerskiego B. Pierwotnym celem stworzenia terminalu T, było zabezpieczenie odpowiedniej przepustowości infrastruktury terminalowej w sytuacji planowanego zamknięcia rozbudowywanego terminalu pasażerskiego B i prognozowanego wzrostu ruchu. Z powodu pandemii koronawirusa cel uruchomienie terminalu pasażerskiego T uległ weryfikacji, ale jest on równie istotny, co ten początkowy. Obecnie uruchomienie obiektu pozwoli na łatwiejsze utrzymanie dyscypliny sanitarnej, w tym zapewnienie odpowiedniego dystansu fizycznego pomiędzy podróżnymi, który jest wymagany w ramach nowych zasad bezpieczeństwa zapobiegających rozprzestrzenianiu koronawirusa.

02_terminal_t_blog

Terminal T zlokalizowany jest zaraz przy wjeździe na główny parking pyrzowickiego lotniska, 100 metrów na południe przed terminalem pasażerskim A. Terminal pasażerski T, podobnie jak działający terminal A, pełni funkcje wylotowe. W nowym obiekcie obsługiwane są niektóre rejsy odlotowe i tylko do krajów strefy Schengen.

Terminal T ma ogólną powierzchnię 1 805 metrów kwadratowych. Wyposażony został w cztery stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, cztery linie kontroli bezpieczeństwa pasażerów oraz dwie linie kontroli bezpieczeństwa bagaży rejestrowanych wraz z taśmociągiem.

W budynku zlokalizowane są dwa węzły sanitarne – jeden w holu wejściowym, drugi w  hali odlotów. Obydwa dysponują osobną toaletą dla osób niepełnosprawnych. Ponadto w hali odlotów znajduje się pokój opieki nad dzieckiem.

04_terminal_t_blog

W hali odlotów o powierzchni 760 metrów kwadratowych znajdują się cztery bramki do boardingu pasażerów. Ze względu na fakt, że obiekt nie styka się z płytą postojową, pasażerowie pod statek powietrzny będą transportowani autobusem płytowym.

03_terminal_t_blog

Terminal pasażerski T jest przystosowany do obsługi podróżnych zgodnie z nowymi zasadami reżimu sanitarnego, podobnie zresztą jak i użytkowane aktualnie terminale A i C. Do wnętrza obiektu mogą wchodzić tylko pasażerowie i pracownicy lotniska. Każda osoba wchodząca do terminalu T ma bezdotykowo mierzoną temperaturę ciała. Wszyscy przebywający wewnątrz terminalu muszą obowiązkowo nosić maseczki oraz utrzymywać dystans fizyczny minimum 1,5 metra. O tych regułach przypominają stosowne ikonografiki oraz komunikaty głosowe. Ponadto stanowiska odprawy biletowo-bagażowej i bramki do boardingu zostały wyposażone w przeźroczyste ścianki, oddzielające pracowników lotniska od podróżnych. Wewnątrz obiektu zostały rozstawione automaty z płynem do dezynfekcji rąk.

Obecna „sytuacja” terminalowa w Katowice Airport (stan na lipiec 2020 roku) wygląda tak, że funkcjonują trzy obiekty. Dwa są dedykowane do obsługi ruchu wylotowego. W terminalu pasażerskim A obsługiwany jest ruch wylotowy do krajów strefy Schengen, a także państw, które do niej nie należą. W terminalu dodatkowym T odprawiane są wybrane loty do strefy Schengen. W terminalu C obsługiwany jest cały ruch przylotowy. Największy terminal pasażerski pyrzowickiego lotniska, czyli B jest aktualnie rozbudowywany. Przedsięwzięcie rozpoczęło się we wrześniu 2019 roku i potrwa zgodnie z planem do II kwartału 2021 roku, kiedy to pierwsi podróżni powinni skorzystać z praktycznie nowego terminalu B. Oddanie do użytku terminalu B nie będzie oznaczało zamknięcia terminalu T, ponieważ infrastruktury terminalowej, szczególnie w czasie pandemii, nigdy za wiele.

Tekst i zdjęcia: Piotr Adamczyk, PR Manager Katowice Airport

(7 ocen, średnia: 5,00 na 5)

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Obraz CAPTCHY