Terminal A – powrót w wielkim stylu

01_blog_terminal_a

W środę 8 czerwca 2016 roku,  po generalnym remoncie i przebudowie, została oddana do użytku  strefa kontroli bezpieczeństwa i dokumentów oraz hala odlotów terminalu A Katowice Airport [fotorelacja dokumentująca przebudową znajduje się TUTAJ]. Dzięki temu przedsięwzięciu zdecydowanie poprawił się komfort oczekiwania na odlot osób podróżujących z Pyrzowic do krajów Non-Schengen, ponieważ właśnie do obsługi tego ruchu dedykowany jest ten obiekt. W 2015 roku do krajów spoza strefy Schengen odleciało z naszego lotniska 630 tys. pasażerów. Prognozy zakładają, że w perspektywie kolejnych lat ruch ten będzie rósł.  Inwestycja rozpoczęła się na początku listopada 2015 roku i zakończyła zgodnie z harmonogramem wynikającym z umowy z wykonawcą tj. firmą SKANSKA SA, pod koniec maja 2016 roku. Koszt inwestycji wyniósł 18,4 mln zł brutto.

02_blog_terminal_a-2

W ramach realizowanych prac terminal A został powiększony od strony płyty lotniskowej o 371 m². Jednym z kluczowych elementów inwestycji było powiększenie hali odlotów. Było to możliwe, ponieważ po oddaniu do użytku w czerwcu 2015 roku terminalu pasażerskiego C i przeniesieniu tam całego ruchu przylotowego do Pyrzowic, hala przylotów w terminalu A nie była już potrzebna. W wyniku rozbudowy powierzchnia hali odlotów zwiększyła się trzykrotnie. Ponadto z czterech do sześciu wzrosła liczba stanowisk do kontroli bezpieczeństwa i dokumentów. Pojawiło się także więcej bramek do zapokładowania pasażerów, przed przebudową było ich sześć, obecnie jest ich dziewięć. W obiekcie zamontowano windę panoramiczną i schody ruchome prowadzące na pierwsze piętro, które zostało udostępnione podróżnym. Tutaj otwarta została restauracja. Wykonawca zrealizował także roboty rozbiórkowe, roboty ziemne, w tym te w istniejącym obiekcie, a ponadto roboty związane z sieciami podziemnymi oraz roboty konstrukcyjne. Prace polegały m.in. na wyburzeniu ścian od strony lotniska, uzbrojeniu, montażu konstrukcji stalowej i instalacji. Powstały także nawierzchnie chodnikowe. Kompleksowa zmiana dotyczyła także części instalacyjnej wraz z uporządkowaniem i odnowieniem instalacji istniejących.

10_blog_terminal_a

Realizacja tej inwestycji była dosyć sporym wyzwaniem dla wykonawcy ponieważ prace toczyły się w warunkach funkcjonującego portu lotniczego. Podczas prac strefa stanowisk obsługi biletowo-bagażowej (check-in), handlowo-usługowo-gastronomiczna w części ogólnodostępnej na parterze terminalu A oraz ambulatorium funkcjonowały bez zmian. Terminal A znajduje się pomiędzy budynkiem technicznym (sercem logistycznym portu), a pozostałymi dwoma terminalami, które musiały funkcjonować podczas robót w sposób nieprzerwany, dlatego praca w tym rejonie wymagała ścisłej koordynacji służb lotniskowych oraz generalnego wykonawcy i nie mogła powodować utrudnień w działalności lotniska. Dotyczyło to zarówno procesu inwentaryzacji instalacji niskoprądowych, ich przebudowy i rozbudowy jak i zintegrowania zabudowanych systemów z już istniejącymi w porcie. Równie ważna była ingerencja w konstrukcję obiektu związana z przygotowaniem pod montaż schodów ruchomych i windy.

03_blog_terminal_a

Realizacja inwestycji wiąże się także ze zdecydowaną poprawą oferty handlowo usługowej na terminalu A. Wszystkie punkty prowadzi Baltona Duty Free, która w marcu 2016 roku wygrała przetarg na wynajem powierzchni handlowej w tym obiekcie. Firma obecna jest na terenie lotniska nieprzerwanie od 1996 roku, a obowiązująca aktualnie umowa  obejmuje wynajem ponad 1000 m2. W zmodernizowanym terminalu pasażerskim A do dyspozycji pasażerów zostały oddane: sklep Multistore w odświeżonej formule typu walk-through, restauracja Travel Chef oraz kawiarnia Cavarious, będąca nową marką Baltony.

05_blog_terminal_a

Dotychczasowe portfolio marek Food & Beverage skupionych w grupie Baltona obejmowało marki Coffee Corner i Coffee Express. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom stale rosnącej liczby pasażerów, Baltona postanowiła uruchomić nowy format, w którym goście będą mogli wybierać ulubioną kawę spośród bogatego menu, obfitującego w różne rodzaje ziaren, mleka i dodatków smakowych a przede wszystkim metod jej parzenia. W taki sposób narodziła się marka Cavarious. Oferta kawiarni ma zachęcać pasażerów do zatrzymania się na dłuższą chwilę.

08_blog_terminal_a

Pasażerowie wylatujący poza strefę Schengen mają również możliwość skorzystania z oferty restauracji  Travel Chef, dedykowanej wszystkim ceniącym klasyczne domowe obiady, świeże kanapki oraz lokalne napoje. Utrzymane w jasnej tonacji i rustykalnym stylu wnętrza oraz cicha muzyka pozwolą na chwilę wytchnienia przed dalszą podróżą.

07_blog_terminal_a

Nowością w Pyrzowicach jest także zmodernizowany sklep Multistore, w którym oprócz dotychczas obowiązującego szerokiego asortymentu perfum i kosmetyków, polskich i zagranicznych alkoholi, papierosów oraz akcesoriów, dostępne będą również produkty regionalne i lokalne a także takie dedykowane najmłodszym podróżnikom.

09_blog_terminal_a

Zmianie uległ układ planistyczny sklepu, od teraz pasażerowie po dokonaniu odprawy paszportowej zostaną skierowani wprost do jego wnętrza, gdzie będą mieli możliwość dokonania zakupów przed odlotem. Będzie to pierwszy sklep Baltony typu walk-through w Polsce. Międzynarodowe doświadczenia pokazują, że dzięki takiemu układowi obroty sklepów wolnocłowych w porównaniu z układem „klasycznym” są wyższe o ok. 10%.

04_blog_terminal_a-2

Na koniec warto podkreślić, że w ostatnich latach systematycznie modernizowaliśmy poszczególne strefy terminalu A. W 2012 roku obiekt  została rozbudowany w części ogólnodostępnej, uzyskał m.in. nową szklaną fasadę. Z kolei na wiosnę 2014 roku zakończyło się powiększenie i modernizacja bagażowni odlotowej wraz z generalnym remontem strefy check-inów.

Zakończenie przebudowy i generalnego remontu terminalu pasażerskiego A spowodowało, że  przepustowość Katowice Airport wzrosła do 6 mln pasażerów rocznie.

Tekst i zdjęcia: Piotr Adamczyk, PR Katowice Airport

Narodziny betonowej nawierzchni drogi startowej Prezydenci i koronowane głowy państw w KTW Pół roku bazy technicznej LineTech w Pyrzowicach
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.