Pół roku bazy technicznej LineTech w Pyrzowicach

Minęło już ponad pół roku od otwarcia nowego hangaru technicznego w Katowice Airport. Ten najnowocześniejszy w Polsce obiekt został oddany do użytku w lipcu 2012 roku. Ma kubaturę 106 350 m3 i powierzchnię użytkową 7 912 m kw., powstał w ciągu 60 tygodni. Jego budowa pochłonęła 22,5 mln złotych netto. Jednocześnie mogą być w nim serwisowane dwa samoloty do kodu D, np. Boeing 757 lub cztery kodu C np. Airbus A320/Boeing 737. Budowa nowego obiektu do serwisu statków powietrznych przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA była strzałem w dziesiątkę. Obiekt dzierżawi od spółki zarządzającej pyrzowickim lotniskiem firma Linetech Aircraft Maintenance, która dynamicznie rozwija w nim swoją działalność.

W okresie pół roku funkcjonowaniai na nowym obiekcie LineTech otrzymał od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniających do przeprowadzania w nim najszerszych pod względem zakresu realizowanych prac przeglądów technicznych w Polsce. Certyfikat wydany przez ULC umożliwia Linetech’owi obsługę bazową (przeglądy typu C i D) w pyrzowickim hangarze następujących typów statków powietrznych: Boeinga 737-300/400/500/600/700/800/900 z silnikami CFM56-7 oraz CFM56-3, Airbusa A318/A319/A320/A321 z silnikami CFM56-5 i AE V2500, Embraera ERJ 135/145 170 i 190 oraz ATR 42/200/300/400/500 i ATR72/100/200 z silnikami PWC PW 120.

Inaczej niż w branży motoryzacyjnej, ze względu na skomplikowaną konstrukcję statku powietrznego w porównaniu z samochodem i oczywiście bezpieczeństwo, które jest priorytetem w lotnictwie, serwis techniczny statków powietrznych jest podzielony na różnego rodzaju przeglądy o różnym stopniu komplikacji. Zanim jednak przejdę do ich ogólnego opisu trzeba podkreślić, że w przypadku samolotów moment, kiedy należy przeprowadzić przegląd i jego rodzaj, uzależniony jest od liczby godzin spędzonych przez samolot w powietrzu lub liczbę cykli (startów i lądowań). Producenci dla każdego statku powietrznego i jego wersji określają po ilu godzinach w powietrzu lub po przekroczeniu ilu cykli samolot musi trafić na przegląd.

Po tym krótkim wyjaśnieniu pora przejść do omówienia poszczególnych typów przeglądów. Dzielimy je na obsługę liniową oraz bazową.

Obsługa liniowa to po pierwsze Pre Departure Check (PDC) – inspekcja techniczna samolotu, która obejmuje sprawdzenie podstawowych systemów statku powietrznego, kontrolę stanu ogumienia, ilości płynów eksploatacyjnych, powierzchni skrzydeł i kadłuba oraz sprawdzenie wizualne silników.

Po drugie Weekly Check (WY) – przegląd techniczny samolotu wykonywany, co 7 dni kalendarzowych. Polega na inspekcji i przetestowaniu systemów i podzespołów samolotu. Obejmuje uzupełnienie płynów eksploatacyjnych, przegląd kabiny pasażerskiej i kabiny załogi, sprawdzenie stanu podwozia i silników oraz inne czynności zalecone przez operatora lub producenta.

Ostatnim rodzajem obsługi liniowej jest przegląd typu „A” (A-check) jest on wykonywany, co 350 lub 600 godzin lotnych w zależności od wersji statku powietrznego. Obejmuje szczegółowe sprawdzenie kadłuba, silnika, powierzchni sterowych, podwozia, skrzydeł, kabiny pasażerskiej. W czasie przeglądu wykonywane są liczne testy instalacji, wymiana filtrów oleju, paliwa i klimatyzacji oraz smarowanie lotek, klap, slotów, steru kierunku i steru wysokości. Końcowa faza przeglądu to dokładne sprzątanie kabiny pasażerskiej, pomieszczenia załogi oraz zewnętrzne mycie samolotu. Tego typu przegląd trwa około 12 godzin.

Drugim typem przeglądów technicznych jest obsługa bazowa. Są to głównie przeglądy strukturalne statków powietrznych, naprawy blacharskie i kompozytowe. Ogólnie rzecz biorąc w ramach obsługi bazowej wykonywane są dwa podstawowe typy przeglądów.

Pierwsze z nich to przeglądy typu „C” (C-check) jest on bardzo szczegółowy, a zakres kontroli technicznej maszyny jest niezwykle szeroki. Wykonuje się go średnio, co 1,5 roku (oczywiście w zależności od częstotliwości użytkowania samolotu odstęp pomiędzy przeglądami typu C może się wydłużyć lub skrócić). C-check to inspekcja strukturalna w trakcie, której sprawdza się silniki, podwozie, skrzydła, APU, czyli zastępcze źródło mocy (mały odrzutowy silnik umieszczony w ogonie samolotu), kadłub, przedział cargo i wnętrze kabiny pasażerskiej oraz kabiny pilotów. W trakcie C-checku zwraca się uwagę na detale. Dobrze obrazuje to np. kontrola drzwi cargo w trakcie przeglądu typu „A” i „C”. W trakcie A-checku drzwi sprawdza się wizualnie, w trakcie C-checku te same drzwi sprawdza się już „głębiej” ze zwróceniem uwagi na detale np. stan nitów i konstrukcję wewnętrzną. Przeprowadzenie takiej inspekcji wymaga ich rozebrania. Podobnie postępuje się ze znaczną częścią pozostałych elementów statku powietrznego. Wszystkie zauważone usterki są usuwane.

C-check to też okazja do przeprowadzenia prac na samolocie w oparciu o „Serwis Biuletyny”. Są to dokumenty wydawane przez producenta samolotu, kierowane do wszystkich jego użytkowników dotyczące m.in. usprawnień lub np. usunięcia pewnych ukrytych, a odkrytych w trakcie eksploatacji wad statku powietrznego. Prace wprowadzające wymienione w Biuletynie usprawnienia lub eliminujące ukryte wady przeprowadza się w trakcie C-checku. W dużej mierze znaczna część prac zapisanych w „Biuletynach Serwisowych” to prace rekomendowane, które przewoźnik może zlecić do przeprowadzenia firmie zajmującej się obsługa techniczną, ale nie musi. Jeśli jednak EASA (European Aviation Safety Agency) Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego wyda dyrektywę dotyczącą jakiegoś „Biuletynu” uznając proponowane w nim zmiany lub ulepszenia za ważne, należy je obowiązkowo wprowadzić. Dyrektywa określa także termin, do kiedy należy to zrobić.

Największym, najbardziej długotrwały, a tym samym najpoważniejszym i najkosztowniejszym przeglądem jest D-Check. Samolot jest wtedy rozmontowywany na najdrobniejsze części, są one oceniane pod kątem zużycia i jeśli zajdzie taka potrzeba wymieniane na nowe lub po overhaulu. Ponadto niektóre elementy statku powietrznego niezależnie od ich stopnia zużycia są wymieniane na nowe. Podstawowym celem przeprowadzenia D-checku jest dokładna ocena skorupy samolotu. Warto pamiętać, że pierwszy D-check przeprowadza się po ok. 8-10 latach od wejścia samolotu do służby. Po tak długim okresie czasu mogą się już pojawić mikropęknięcia skorupy samolotu, czy też dźwigarów. Należy pod tym katem maszynę dokładnie sprawdzić, a wykryte uszkodzenia usunąć.

Wszystkie wymienione powyżej przeglądy są już realizowane w pyrzowickiej bazie Linetech Aircraft Maintetance. Od początku działalności Linetech przeprowadził w niej ponad sześdziesiąt przeglądów liniowych typu A i dwa typu C Boeingów 737 w wersjach 400 i 800 linii lotniczej Enter Air oraz jeden przegląd typu C Boeinga 737-700 linii lotniczej Travel Service. Aktualnie trwają przegląd typu C Boeinga 737-500 linii lotniczej Armavia, 737-400 PLL LOT i kolejny 737-700 Travel Serviceoraz ATRa 42 Eurolotu. LineTech przeprowadził także w nowym hangarze technicznym Katowice Airport dwie, pierwsze w Polsce operacji montażu skrzydełek aerodynamicznych (wingletów) na Boeinga 737-800 Next Generation.

Aktualnie wśród klientów Linetech Aircraft Maintanace znajdują się największe polskie czarterowe linie lotnicze Enter Air. Linetech zapewnia kompleksową obsługę ich statków powietrznych począwszy od obsługi liniowej do bazowej, która realizowana jest w nowym hangarze technicznym Katowice Airport. Ponadto firma realizuje obsługę bazowa dla części floty czeskiej linii czarterowej Travel Service. Realizuje także zlecenie na różnego typu przeglądy od takich przewoźników jak Dniproavia, Armavia, PLL LOT i Eurolot. LineTech jednocześnie zapowiada, że w tym roku systematycznie będzie rozszerzał wachlarz swoich klientów. W zakresie obsługi liniowej na lotniskach LineTech w Polsce pracuje dla Lufthansa, EasyJet, Augsburg Airways, AirCairo, Thomas Cook, Norwegian, Air Arabia, EgipAir, Alitalia i wielu innych.

W tym roku LineTech systematycznie będzie rozszerzał wachlarz swoich klientów. Dzięki budowie nowego hangaru przez GTL SA oraz działalności prowadzonej w nim przez firmę LineTech na pyrzowickim lotnisku powstało ok. 300 nowych miejsc pracy, głównie dla mechaników i inżynierów lotniczych. W najbliższych miesiącach liczba specjalistów zatrudnionych w pyrzowickiej bazie technicznej LineTech będzie wzrastać.

Tekst i zdjęcia: Piotr Adamczyk (Dział Komunikacji i Promocji Katowice Airport)

Z 4D na 4E, czyli awans do wyższej ligi 20 lat Katowice Airport w Unii Europejskiej Rozkład lato 2016
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.