Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w podróży lotniczej

01_ekuz

Podróżując za granicę na pobyt czasowy warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do otrzymywania świadczeń medycznych niezbędnych podczas pobytu czasowego. W tym tekście znajdziecie kilka informacji dlaczego warto to zrobić, a także jak pozyskać taką kartę.

Na początek dobra i korzystna dla nas wszystkich informacja. W lutym 2017 roku Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wydłużył okres obowiązywania karty z 6 do 12 miesięcy, co jest niewątpliwym ułatwieniem dla osób które podróżują do krajów w których jest ona honorowana. Warto pamiętać, że w tym gronie znajdują się wszystkie państwa Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Lichtensteinie, Szwajcarii, Norwegii i Islandii).

W kartę warto zaopatrzyć się z jednego ale jakże ważnego powodu – uprawnia do otrzymania w wymienionych powyżej krajach niezbędnych świadczeń medycznych podczas pobytu czasowego. Dlatego wyjeżdżając za granicę warto się w nią zaopatrzyć, ponieważ w razie „W”, gdy nie będziemy jej mieli ze sobą, a wystąpi konieczność udzielenia nam pomocy medycznej, musimy liczyć się z tym, że świadczeniodawca ma prawo potraktować nas jako osobę nieubezpieczoną i obciążyć nas po stawkach komercyjnych, które często są znacznie wyższe niż te, jakie zwraca NFZ. W takich sytuacjach zwrot kosztów leczenie, które otrzymamy od NFZ może być niższy, niż kwota jaką zapłaciliśmy świadczeniodawcy.

Kartę możemy pozyskać bezpłatnie w bardzo prosty sposób. Wystarczy udać się do najbliższego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Fundusz Zdrowia (OW NFZ) i okazać ważny dowód osobisty oraz złożyć wypełniony Wniosek o wydanie EKUZ. W przypadku osób, które ukończyły osiemnasty rok życia i kontynuują naukę, niezbędna będzie również legitymacja szkolna. Wnioski składane osobiście w Śląskim OW NFZ realizowane są w dniu ich złożenia.

Wniosek o wydanie EKUZ możemy przesłać także pocztą, faxem lub drogą elektroniczną (do pobrania > TUTAJ). W przypadku śląskiego OW NFZ adres na który można wysłać wniosek to: Śląski OW NFZ, ul. Kossutha 13, 40–844 Katowice, e-mail: kancelaria@nfz-katowice.pl. Wniosek można też złożyć poprzez serwis ePUAP pod warunkiem, że posiada się w nim konto.

W przypadku zdalnego złożenia wniosku karta może zostać przesłana na wskazany we wniosku adres lub możemy ją odebrać osobiście. Może to zrobić także nasz pełnomocnik, wtedy musi posiadać odpowiednie upoważnienie. W przypadku osób niepełnoletnich oraz współmałżonków upoważnienie nie jest wymagane

Pamiętajmy także o tym, że przed wyjazdem TUTAJ < warto zasięgnąć informacji dotyczących zasad funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w danym kraju. Warto posiąść tę wiedzę ponieważ każde państwo w którym obowiązuje EKUZ ustala własne kryteria i zasady udzielania świadczeń medycznych. Dlatego może się zdarzyć, że świadczenie medyczne udzielone w jednym kraju zostanie rozliczone przez NFZ, a w drugim nie, ponieważ nie będzie się znajdowało na liście świadczeń w pełni finansowanych. W takim przypadku pacjent będzie musiał za nie zapłacić z własnej kieszeni. Warto dodać, że EKUZ jest honorowana za granicą tylko w tych placówkach, które działają w ramach systemu ubezpieczenia powszechnego danego kraju.

W zeszłym roku śląski OF NZW wydał prawie 460 tys. kart EKUZ. Duzą część osób, które wystąpiły o karty podróżowało z naszego lotniska. Szacujemy, że tylko w 2017 roku z KTW do krajów w których honorowane jest EKUZ podróżować będzie prawie 3 mln osób z 3,6 mln których w sumie obsłużymy. Znaczna część osób będzie wybierać się tam na pobyt czasowy np. na wakacje, więc może korzystać z niezbędnych, bezpłatnych świadczeń medycznych udzielanych na podstawie EKUZ.

Jeżeli wybieracie się za granicę nawet tylko raz w rok i nawet na tzw. „jednodniówkę”, także wtedy warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w myśl hasła, że przezorny zawsze ubezpieczony i przygotowany na sytuacje niespodziewane, a taką z pewnością jest konieczność skorzystania za granicą z pomocy miejscowej służby medycznej.

Życzymy Wam dużo zdrowia i żebyście nigdy nie musieli korzystać ze świadczeń, które przysługują Wam na podstawie opisanej w tym tekście karty.

Tekst: Piotr Adamczyk, Biuro prasowe KTW
Zdjęcie: ShutterStock/Elnur

Opóźniony lot – prawa pasażera 10 rad jak bezstresowo wylecieć na wakacje Dokumenty w podróży lotniczej
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.