Czy wiecie, że… F-16 nad Pyrzowicami
F16_02

Listopad 2014 roku, F-16D w trakcie niskiego przelotu nad drogą startową Katowice Airport po podejściu do pasa 09.

Od kilku lat, co jakiś czas, nad Katowice Airport można spotkać wielozadaniowe myśliwce F-16 „Jastrząb” Sił Powietrznych RP. Piloci wykonują wtedy niskie przeloty (low-passy) nad drogą startową naszego lotniska.

Czasami zadajecie pytanie dlaczego EFy pojawiają się nad pyrzowickim lotniskiem. Odpowiedzi najlepiej zasięgnąć u źródła więc, zadzwoniłem do kapitana Marka Kwiatka oficera prasowego 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, czyli jednej z dwóch baz Sił Powietrznych RP, gdzie stacjonują nasze F-16.

Kapitan Kwiatek poinformował, że przeloty są realizowane w ramach ćwiczeń, których celem jest zapoznanie pilotów z podejściami do lotnisk zapasowych dla bazy w Łasku, a taką rolę pełni m.in. Katowice Airport.

Drugie z pytań, które często do nas kierujecie przy okazji wizyt F-16 to, czy moglibyśmy informować wcześniej o tego typu wizytach. Odpowiedź niestety brzmi nie. Fakt ten nie wynika z naszej złej woli ale po prostu Siły Powietrzne nie informują z dużym wyprzedzeniem o wizytach EFów. Zazwyczaj kontrola ruchu lotniczego dostaje zgłoszenie o planie wykonania low-passa na kilkanaście minut do godziny przed pojawianiem się samolotów w Pyrzowicach.

Nie pozostaje więc nic innego jak liczyć na łut szczęścia, że akurat w trakcie Waszego pobytu na platformach spotterskich albo „pod płotem” w Katowice Airport pojawi się duma naszego lotnictwa wojskowego, a wtedy macie gwarantowane świetne wrażenia akustyczne i wizualne 🙂 Powodzenia!

Tekst i zdjęcia: Piotr Adamczyk, PR Katowice Airport

Czy wiecie, że… mila morska Airbus A340 w Katowice Airport Ćwiczenia z Państwową Strażą Pożarną
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.