Koronowane głowy w Katowice Airport

płyta_delegacje

We wtorek 27 stycznia 2015 roku na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości upamiętniające 70 rocznicę jego wyzwolenia. W obchodach wzięło udział prawie 50 delegacji rządowych, duża część z nich przybyła na miejsce poprzez nasze lotnisko.

W Katowice Airport obsłużonych zostało trzynaście specjalnych samolotów rządowych oraz siedem business jetów z gośćmi którzy wzięli udział w uroczystościach w Auschwitz-Birkenau.

Poniżej znajdzie zdjęcia praktycznie wszystkich (oprócz Serbii) samolotów rządowych, które 27 stycznia odwiedziły Katowice Airport.

Wielka Brytania

wielkabrytania
Na pokładzie rządowego samolotu British Aerospace BAe 125 do Pyrzowic przyleciał Minister Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii Philip Hammond.

 Chorwacja

chorwacja
Canadair Challenger 604 (reg. 9A-CRO) na pokładzie którego przyleciał Prezydent Chrowacji Prezydent Ivo Josipović.

 Słowacja

slowacja
Rządowym, słowackim Jakiem-40 przyleciał Prezydent Andrej Kiska.

Republika Czeska

czechy
Republikę Czeską na uroczystościach w Auschwitz-Birkenau reprezentował Premier Bohuslav Sobotka, który wraz z Przewodniczący Parlamentu Finlandii Eero Heinäluoma Finlandii przyleciał do Pyrzowic Airbusem A319

Austria

austria
Cessna 560XL Citation XLS (reg. OE-GP) z Kanclerzem Austrii Wernerem Faymannem. (fot. Paweł Herisz, Silesia Spotters)

Litwa

litwa
Let L-410UVP Turbolet (reg. 02) z Wilna do Pyrzowic przyleciała Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė.

 Belgia

belgia
Belgijscy władcy Król Filip i Królowa Matylda, wraz z reprezentującymi rząd Premierem Charlesem Michelem oraz Ministrem Spraw Zagranicznych Didierem Reyndersem przylecieli Embraerem ERJ-145LR (reg. CE-03).

 Turcja

turcja
Z Ankary do Katowice Airport na pokładzie Falcona 2000LX (reg. TC-LIA) przyleciał Minister Spraw Zagranicznych Turcji Mevlut Çavusoğlu.

 Holandia

holandia
Fokkerem F70 (reg. PH-KBX) z Holandii przylecieli Król Willem-Alexander wraz z Królową Maximą oraz Premier Mark Rutte.

 Niemcy

niemcy
Na pokładzie rządowego Airbusa A340-300 na obchody 70 rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau przyleciał Prezydent Niemiec Joachim Gauck. Była to pierwsza wizyta Airbusa A340 w historii pyrzowickiego lotniska.

Ukraina

ukraina
Airbusem A319CJ (reg. UR-ABA) na uroczystości w Auschwitz-Birkenau przyleciał Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Sprawne obsłużenie dużej liczby przylotów i odlotów delegacji VIPowskich, które odbyły się jednego dnia i praktycznie w jednym czasie, a w przypadku których niezbędne jest stosowanie specjalnych procedur m.in. dotyczących bezpieczeństwa, wymagało bardzo dobrej organizacji i koordynacji działań służb lotniskowych (Dział Służby Dyżurnej, Dział Klientów Kluczowych, Dział Eksploatacji i Dział Transportu odpowiedzialne za utrzymanie nawierzchni lotniskowych w okresie zimowy, Straż Ochrony Lotniska i Pion Bezpieczeństwa, firmy handlingowe) i służb państwowych (Policja, Straż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu). Wszystkie wymienione służby stanęły na wysokości zadania m.in. dzięki temu w żaden sposób nie została zakłócony organiczny, rozkładowy i czarterowy ruch lotniczych,  a pasażerowie nie odczuli negatywnych skutków w związku z tak licznymi wizytami delegacji rządowych w Katowice Airport.

Tekst i zdjęcia: Piotr Adamczyk, PR Katowice Airport

Terminal A – powrót w wielkim stylu Koniec budowy nowej drogi startowej Rozkład „Lato 2022”
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.