Leć z głową na wakacje

Zawsze warto dobrze przygotować się do wakacyjnego wyjazdu, jednym z ważnych, a dla wielu także stresującym, elemetem wakacji jest podróż na miejsce wypoczynku. W tym wpisie chcemy podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przed podróżą lotniczą oraz na samym lotnisku. Przyswojenie i stosowanie się do poniższych reguł z pewnością sprawi, że lotniczy transfer przebiegnie sprawnie i bez problemów.

Sprawdź ważność dokumentu tożsamości

Sprawa fundamentalna – ważny dokument tożsamości, bo bez niego na lotnisku ani rusz! Ważność dokumentu warto sprawdzić jeszcze przed zakupem wakacji, albo teraz, po przeczytaniu tych słów. Ponadto należy pamietać, że dokumentem tożsamości jest tylko dowód osobisty lub paszport. Nie jest nim prawo jazdy, legitymacja studencka, czy karta na pływalnię

Dowód osobisty to nie wszystko, czasami potrzebny jest paszport

Do niektórych Państw możesz wjechać okazują dowód osobisty i/lub paszport, a do niektórych tylko paszport, często o odpowiednio długim terminie ważności. Przed podróżą należy sprawdzić jaki rodzaj dokumentu tożsamości jest akceptowany na wjeździe do kraju Twojej podróży. 

Każdy uczestnik podróży lotniczej musi legitymować się dokumentem tożsamości

Zanim zdecydujesz o zakupie wakacji sprawdź czy Ty i wszyscy Twoi bliscy mają ważne dowody tożsamości. Pamiętaj – nawet Twoja trzymiesięczna pociecha musi dysponować ważnym dokumentem tożsamości

Nie zapomnij zabrać dokumentu tożsamości na lotnisko

Ważny dokument tożsamości to nie wszystko, trzeba go jeszcze ze sobą zabrać. Pamiętaj, że w podróży lotniczej nie są akceptowane elektroniczne wersje dowodu osobistego i paszportu, nie wylegitymuje się też zdjęciem dokumentu w telefonie.

Pakuj się uważnie

Zanim rozpoczniemy pakowanie warto zapoznać się z listą przedmiotów zabronionych do przewozu w bagażu podręcznych i rejestrowanym, można ja znaleźć TUTAJ Naprawdę warto to zrobić i zastosować się do wytycznych, co pozwoli uniknąć kłopotów w trakcie kontroli bezpieczeństwa bagażu podręcznego, a jeśli z takowym podróżujemy, także rejestrowanego.  

Waga i rozmiar bagażu mają znaczenie

Należy pamiętać o limitach dotyczących liczby, rozmiaru i wagi bagaży. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na rezerwacji biletu lub na stronach internetowych linii lotniczych, a także w dokumentach, które przekazuje nam biuro podróży po zakupie wakacji.

Nie przyjeżdżaj na lotnisko w ostatnim momencie

Na lotnisko przyjedź nie później niż 2 godziny przed planowaną godziną odlotu, jest wtedy czas na sprawdzenie gdzie jest odprawa na Twój rejs. Pamiętaj, że stanowiska odprawy biletowo-bagażowej zamykane są na 40 min. przed planowaną godziną odlotu (niektóre linie zamykają je jeszcze wcześniej np. 45min. przed odlotem).

Lecisz po północy? Nie spóźnij się na lot

Jeśli Twój samolot ma zaplanowany start kilkanaście lub kilkadziesiąt minut po północy pamiętaj, żeby przyjechać na lotnisko przed północą. Przykładowo jeśli lecisz w piątek o godz. 00:30, to na lotnisku bądź nie później niż w czwartek o godz. 22:30.

Na lotnisku nie zostawiaj bagażu bez opieki

W trakcie pobytu na lotnisku pamiętaj o swoich bagażach, nie pozostawiaj ich bez opieki.

Nie żartuj w tematach bezpieczeństwa

Na lotnisku i pokładzie samolotu nie żartuj, że masz przy sobie broń, granat, bombę itp. W temacie ochrony i bezpieczeństwa nie mamy poczucia humoru. Za tego typu „żart” grozi mandat do 500 zł, a kapitan ma prawo nie wpuścić „żartownisia” na pokład. 

Nie przegap momentu wejścia do samolotu

Po kontroli bezpieczeństwa sprawdź z jakiej bramki odlatuje Twój samolot. Pamiętaj, że bramka zamykana jest na 20 min. przed planowaną godziną odlotu. Nie spóźnij się na boarding!

Ostrożnie z alkoholem i papierosami

Agenci handlingowi nie wpuszczą do samolotu pasażerów pod wpływem alkoholu. Pamiętaj, że papierosy oraz papierosy elektroniczne na lotnisku można palić tylko w wyznaczonych miejscach – i do nich na pewno nie należy płyta lotnska.

Przeczytaj Warunki Przewozu linii lotniczej którą lecisz!

Dokument zazwyczaj pomijany, a zdecydowanie warto się z nim zapoznać. Tak, wiemy, że jest długi ale to baza wiedzy i przydatnych informacji.

Wspaniałych wakacji!!

Tekst: Piotr Adamczyk, PR Manager Katowice Airport

Z psem lub kotem samolotem Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w podróży lotniczej Kierunek: Wenecja
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.