Prezydenci i koronowane głowy państw w KTW

24

27 stycznia 2020 roku odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W obchodach udział wzięło ponad 50 delegacji państwowych oraz oficjalna delegacja składająca się z ok. 120 byłych więźniów obozu oraz ludzi, którzy przeżyli Holokaust. Zdecydowana większość uczestników uroczystości – w tym koronowane głowy państw, prezydenci oraz ministrowie – do Polski przybyła na pokładach rządowych samolotów; duża część wylądowała na lotnisku w Pyrzowicach. W Katowice Airport obsłużono tego dnia w sumie 23 rejsy o statusie Head/State z 19 delegacjami.

W gronie przybyłych do Katowice Airport byli m.in. przedstawiciele władz następujących krajów:

 • Azerbejdżan: Przewodniczący Parlamentu Ogtay Asadov
 • Belgia: Jego Królewska Mość Filip Król Belgów, Jej Królewska Mość Królowa Matylda, Premier Sophie Wilmès
 • Bułgaria: Premier Bojko Borisow
 • Chorwacja: Premier Andrej Plenković
 • Czechy: Premier Andrej Babiš
 • Dania: Minister Spraw Zagranicznych Jeppe Kofod
 • Finlandia: Prezydent Sauli Niinistö
 • Francja: Premier Édouard Philippe
 • Hiszpania: Jego Królewska Mość Filip VI król Hiszpanii, Jej Królewska Mość Królowa Letycja, Minister Spraw Zagranicznych María Aránzazu González Laya
 • Królestwo Niderlandów: Jego Wysokość Król Willem-Alexander, Jej Wysokość Królowa Máxima, Premier Mark Rutte
 • Norwegia: Książę Koronny Haakon, Premier Erna Solberg
 • Serbia: Premier Ana Brnabić
 • Słowacja: Prezydent Zuzana Čaputová
 • Szwajcaria: Prezydent Simonetta Sommaruga
 • Szwecja: następczyni tronu, Jej Królewska Wysokość księżniczka Wiktoria, Przewodniczący Parlamentu Andreas Norlén, Premier Stefan Löfven
 • Wielka Brytania: Jej Królewska Wysokość Księżna Kornwalii Camila

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA (zarządzające Katowice Airport) oraz firmy specjalizujące się w obsłudze naziemnej samolotów (LS Airport Services, Welcome Airport Services), prowadzące działalność w Pyrzowicach, mają duże doświadczenie w zakresie sprawnej obsługi rejsów o statusie Head/State. Przykładowo w 2015 roku, w związku z obchodami 70 rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, do Pyrzowic przyleciała zbliżona liczba delegacji, do tej odnotowanej w 2020 roku. Katowice Airport był też ważnym punktem na mapie logistyki takich znaczących wydarzeń, które odbyły się w województwie śląskim, jak chociażby: Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), czy też Światowa Konferencja Antydopingowej WADA 2019.

Obsługa tak dużych i wymagających – odbywających się na szczeblu państwowym – uroczystości lub wydarzeń, wymaga nie tylko doświadczonych, zgranych kadr, które sprawnie współpracują z przedstawicielami służb i instytucji państwowych ale także odpowiedniej infrastruktury lotniskowej. Warto podkreślić, że Katowice Airport dzięki realizowanemu od 2007 roku programowi inwestycyjnemu rozbudowy infrastruktury liniowej i kubaturowej, dysponuje m.in. nową drogą startową o długości 3,2 km na której obowiązuje II kategoria operacji lotniczych i niskie minima LVP, co umożliwia bezpieczne lądowania i starty przy bardzo złych warunkach atmosferycznych. Obsługa duże liczby delegacji państwowych w jednym czasie, możliwa jest w Pyrzowicach także dzięki odpowiedniej liczbie stanowisk postojowych. W styczniu 2020 roku Katowice Airport dysponowało 36 stanowiskami dla samolotów kodu C (Airbus A320/Boeing 737). Trwa budowa kolejnych 9 stanowisk dla kodu C.

Należy zaznaczyć, że obsługa rejsów o statusie Head/State w Katowice Airport jest tak zorganizowana, że nie ma negatywnego wpływu na płynność rozkładowych rejsów regularnych i czarterowych. Przykładowo w trakcie obsługi delegacji państwowych w dniu 27 stycznia 2020 roku, żaden pasażerski rejs rozkładowy (w przylocie i odlocie) nie zanotował istotnego opóźnienia (powyżej 15 min.).

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć rządowych statków powietrznych, które w ostatni poniedziałek stycznia 2020 roku przyleciały do Pyrzowic.

Azerbejdżan (Gulfstream G450)

08

Bułgaria (Dassault Falcon 2000EX)

17

Chorwacja (Bombardier Challenger 604)

09

Czechy (Airbus A320)

01

Dania (Bombardier CL-600)

18

Francja (Airbus A330-200 i rezerwowy Dassault Falcon 7x)

19

23

Hiszpania (Airbus A310)

20

Królestwo Niderlandów (Boeing 737-700BBJ)

07

Słowacja (Fokker F100)

22

Serbia (Embraer EMB-135BJ) i Szwajcaria (Bombardier Challenger 604)

21

Szwecja (Gulfstream IV-SP)

10

Tekst: Piotr Adamczyk i Jakub Mańka, PR Katowice Airport
Zdjęcia: Piotr Adamczyk, PR Katowice Airport

Liczbowe podsumowanie 2016 roku Pół roku bazy technicznej LineTech w Pyrzowicach Początki lotnictwa komunikacyjnego w Pyrzowicach (1966-1967)
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.