Z psem lub kotem samolotem

Często trudno jest nam rozstać się z czworonożnym pupilkiem, nawet podczas krótkiego wyjazdu. Nie rezygnujmy – rozważmy wzięcie go ze sobą. Jest to często możliwe nawet wtedy gdy podróżujemy samolotem. W tym tekście przedstawimy wymogi formalne jakie należy spełnić by przedstawiciel „Braci Mniejszych” mógł z nami podróżować.

Dokumentem niezbędnym do podróżowania czworonoga drogą lotniczą jest paszport, spełniający wymogi określone w przepisach unijnych. Przed jego wyrobieniem trzeba zarejestrować pupilka poprzez oznakowanie tatuażem lub implantację mikroczipu. Pamiętać trzeba, że tatuaż nie jest akceptowany w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji i na Malcie.

Potem należy udać się do lekarza weterynarii, posiadającego stosowne uprawnienia do wydania paszportu. W trakcie tych formalności wpisuje się informacje związane ze stanem zdrowia, o odbytym ewentualnym leczeniu, ale niezbędnym wymogiem są aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie. Aby zatem nasz przyjaciel podróżował samolotem musi mieć ukończone trzy miesiące, gdyż wcześniej nie będzie miał stosownych zaświadczeń. Państwa unijne mogą zezwolić na przemieszczanie zwierząt w młodszym wieku i nie zaszczepione, jeżeli posiadają paszport i od chwili przyjścia na świat pozostawały w miejscu urodzenia bez kontaktu z dzikimi zwierzętami lub towarzyszy im ich matka, od której są w dalszym ciągu uzależnione. Zawsze jednak wpis do paszportu, dokumentujący ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie, jest nieodzowny poza terytorium Unii Europejskiej. W przypadku wjazdu do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii oraz na Maltę wymagane jest dodatkowe potwierdzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał (tzw. badanie serologiczne), wykonane w specjalnym laboratorium. Kolejnym krokiem będzie odrobaczenie i zastosowanie środka przeciwkleszczowego. Gdy nasz pupilek może się już wylegitymować, przystępujemy do zakupu biletu. Zwróćmy przy tym uwagę, że niektóre linie lotnicze zakazują przewozu zwierząt. W tym celu zapoznajmy się z regulaminem przewoźnika.

Szczegółowe informacje na temat listy uprawnionych do wydania paszportu weterynarzy, a także innych kwestii, w tym ośrodków wykonujących badanie serologiczne, znajdują się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

Dokonując rezerwacji biletu pamiętajmy o zgłoszeniu naszego towarzysza do linii lotniczej, bo liczba zwierząt dopuszczonych do przewozu jest ograniczona w ramach jednego lotu. Nie zapomnijmy również o zakupie specjalnego pojemnika, w którym nasz czworonożny przyjaciel odbędzie podróż. Małe zwierzątko, o określonej maksymalnej masie ciała, może przebywać na pokładzie samolotu (oczywiście w pojemniku). Po przekroczeniu tej wagi musi pozostać w luku bagażowym, stąd konieczność zapewnienia mu odpowiednich warunków. Zwierzę wraz z pojemnikiem kwalifikuje się jako nadbagaż, dlatego jest to zawsze dodatkowo płatne według obowiązującej taryfy.

Powyższe zasady w zakresie opłat i ograniczeń nie dotyczą psów przewodników, podróżujących z osobami niepełnosprawnymi. Najczęściej ich przewóz jest bezpłatny. Taki opiekun może przebywać w kabinie ze swoim właścicielem niezależnie od rozmiarów oraz pozostawać jedynie w kagańcu i na smyczy. Zawsze jednak należy uprzedzić przewoźnika o tym fakcie odpowiednio wcześniej.

Na koniec warto dodać, że z czterech linii operujących na trasach regularnych z Katowice Airport dwie nie akceptują przewozu żywych zwierząt, są to Ryanair i Wizz Air. W przypadku tych przewoźników w samolocie mogą pojawić się jedynie psy przewodnicy podróżujących z ociemniałymi pasażerami. Z kolei Polskie Linie Lotnicze LOT jak i Lufthansa akceptują transport czworonogów. W przypadku obydwu linii zwierzęta do 8 kg wagi mogą być przewożone w specjalnych pojemnikach w części pasażerskiej. Większe, również w pojemnikach, trafią do klimatyzowanych luków bagażowych samolotu. Oczywiście, żeby zwierzę mogło podróżować samolotem musi spełniać także wymogi formalne opisane we wcześniejszych akapitach tego tekstu. Szczegółowe informacje nt. transportu zwierząt w Lufthansie można znaleźć tu, a w PLL LOT pod tym linkiem.

Tekst: Piotr Adamczyk, Dział Komunikacji i Promocji Katowice Airport

10 rad jak bezstresowo wylecieć na wakacje Bagaż zaginiony (i nie tylko). Co dalej? Dlaczego należy zapinać pasy w samolocie
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.