100 lat lotnictwa komunikacyjnego

Na początku stycznia bieżącego roku obchodziliśmy stulecie pierwszego komercyjnego, regularnego rejsu pasażerskiego. Został zrealizowany 1 stycznia 1914 roku na Florydzie (USA). Pierwszy pasażerem w dziejach ludzkości, który zapłacił za ten przywilej, aż 400$ był burmistrz miasta St. Petersburg Abram C. Pheil. Odbył on 23 minutową podróż pomiędzy St. Petersburg a Tampą latającą łodzią Benoist pilotowaną przez Tonego Jannusa. Tym samym rozpoczęła się fascynująca historia lotnictwa komunikacyjnego, dzięki któremu świat stał się po prostu mniejszy.

samolot_100_1140x570
Benoist XIV – tą latającą łodzią wykonano w historii pierwszy komercyjny lot pasażerski.

Z okazji okrągłej rocznicy narodzin lotnictwa komunikacyjnego Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) przygotowało ciekawe dane porównujące działalność lotnictwa komunikacyjnego w dniu 1 stycznia 1914 roku i dokładnie sto lat później.

W dniu 1 stycznia 1914 roku na świecie obsługiwano jedno regularne połączenie pasażerskie, tego dnia przewieziono jednego pasażera, a dystans wszystkich komercyjnych lotów wyniósł 30 km. Z kolei 1 stycznia 2014 roku siatka połączeń pasażerskich obejmowała ponad 40 000 kierunków, tego dnia przewieziono 8 547 945 pasażerów, a samoloty pokonały dystans 80 416 438 km. Dane te znakomicie pokazują jak ogromny postęp branża lotnicza zrobiła przez minione 100 lat. Kiedyś dostępny tylko dla wybranych, z grubymi portfelami, dziś transport lotniczy jest środkiem masowej komunikacji, na skorzystanie z którego może pozwolić sobie coraz większa liczba ludzi. Potwierdzają to także roczne statystyki przewozów. W zeszłym roku linie lotnicze przewiozły ponad 3 miliardy ludzi (to 44% populacji mieszkańców naszego globu) i ponad 50 mln ton towarów.

Branża lotnicze podobnie jak Nowy Jork nigdy nie zasypia. Każdej minuty na świecie ponad 5,7 tys. pasażerów wchodzi na pokład samolotów. W tym czasie startują 52 statki powietrzne, a wszystkie samoloty w powietrzu pokonują dystans równy prawie dwukrotnemu obwodowi ziemi. W ciągu minuty jedna maszyna w locie pokonuje dystans około 15 km, a łopatki wentylatorów w każdym z jej silników obracają się 4 000 razy. W tym samym czasie firmy cateringowe przygotowują ponad 2000 posiłków, które trafią następnie na pokłady statków powietrznych.

Lotnictwo stało się przez minione sto lat niezwykle ważnym elementem światowej gospodarki. Ułatwiło i przyspieszyło transport ludzi, kontakty biznesowe, rozwój turystyki i wymiany towarów. Jednak nie chodzi tu tylko oto, że bez transportu powietrznego świat rozwijałby się zdecydowanie wolniej ale także o miejsca pracy, które na całym świece powstały dzięki rozwojowi branży. Według IATA w lotnictwie na całym świecie zatrudnionych jest ok. 56,6 mln osób. W ramach swojej działalności branża generuje rocznie ponad 2,2 biliona dolarów przychodu. Gdyby lotnictwo było państwem zajmowałoby 19 miejsce na świecie pod kątem wartości Produktu Krajowego Brutto.

Katowice Airport jest jednym z dziesiątków tysięcy trybów branży lotniczej. W zeszłym roku z usług naszego lotniska skorzystało 2,54 mln podróżnych, samoloty startowały i lądowały u nas ponad 28 990 razy, z i do Pyrzowic przewieziono 10 877 ton towarów. Średnio dziennie obsługujemy 7 tys. podróżnych, 80 startów i lądowań statków powietrznych i 30 ton cargo. Oczywiście średnie te ze względu na sezonowość branży lotniczej dla ruchu pasażerskiego i operacji lotniczych są wyższe na wiosnę i w lato, a dla ruchu cargo jesienią i zimą.

A dokąd Wy odbyliście swój pierwszy lot w życiu?

Tekst: Piotr Adamczyk, Dział Komunikacji i Promocji Katowice Airport
Zdjęcie: Briana Branco/AP Images for IATA

Sokolnik – natura w służbie lotnictwu Początki lotnictwa komunikacyjnego w Pyrzowicach (1966-1967) Narodziny betonowej nawierzchni drogi startowej
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.