Ciekawe samoloty w Katowice Airport – podsumowanie 2013 roku

Rok 2013 już za nami, czas więc na jego podsumowanie pod kątem wizyt ciekawych, rzadko spotykanych na polskich lotniskach statków powietrznych. Wśród naszych tegorocznych specjalnych gości, były zarówno samoloty duże i ciężkie, mniejsze ale latające z nawet dwukrotną prędkością dźwięku,czy należące do niespotykanych na polskich lotniskach linii lotniczych lub też takie, które zachwycają swoim wyglądem. Przegląd będzie oczywiście chronologiczny. Tak, więc zaczynamy.

Boeing 737-500 Scat Airlines

01_ciekawe_samoloty

W poniedziałek 15 kwietnia 2013 roku na pyrzowickim lotnisku wylądował wyprodukowany w 1993 roku Boeing 737-500 kazachskich linii lotniczych Scat Airlines noszący znaki rejestracyjne LY-AWD. Główna baza tego przewoźnika znajduje się na lotnisku w Szymkecie. W skład jego floty wchodzi siedemnaście samolotów różnych typów m.in. Boeingi 737 w wersjach 300 i 400, Boeingi 757-200, Bombardiery CRJ-200. Samolot, który przyleciał do nas w kwietniu przeszedł kompleksowy, ciężki przegląd techniczny w bazie LineTech Aircraft Maintenance.

An-124 „Rusłan”

02_ciekawe_samoloty

Rusłan – to słowo elektryzuje wszystkich fanów lotnictwa. W minionym roku mieliśmy okazję gościć największy, seryjnie produkowany samolot świata. An-124 ukraińskich linii lotniczych Antonow Airlines odwiedził nas w dniach 29-30 kwietnia 2013 roku. Samolot przyleciał do Pyrzowic po ważący 40 ton przegrzewacz (element kotła grzewczego) wyprodukowany przez firmę Energoinstal w jej Centrum Innowacyjnych Technologii Laserowych na zlecenie klienta z Arabii Saudyjskiej. O historii wizyt An-124 Rusłan w Katowice Airport oraz o samej konstrukcji tego niezwykle ciekawego statku powietrznego możecie przeczytać we wpisie – Lew wylądował, czyli Rusłan w Katowice Airport

Rafale Solo Display

03_ciekawe_samoloty

Wszyscy uważnie śledzący to, co dzieje się w Katowice Airport doskonale wiedzą, że gdy w Moskwie odbywa się Międzynarodowy Salon Lotniczy i Kosmiczny MAKS to w Pyrzowicach można spodziewać się samolotów Francuskich Sił Powietrznych. Tradycja międzylądowań Francuzów,na dotankowanie na naszym lotnisku w drodze na lub/i z MAKSa sięga już 2007 roku. Nie inaczej było w minionym roku. 2 września w Pyrzowicach wylądowały dwa Rafale C, najnowocześniejsze francuskie myśliwce wielozadaniowe. Maszyny te prezentowane są na świecie w ramach Rafale Solo Display. Po godzinnym postoju w Katowice Airport piloci ruszyli w dalszą drogę do Francji. Jeśli chcecie poznać w szczegółach historię wizyt Francuzów na naszym lotnisku, zapraszamy do lektury wpisu – Francuscy goście – samoloty Armée de l’Air w Pyrzowicach

Airbus A330-200

04_ciekawe_samoloty

Koniec zeszłorocznego, letniego sezonu czarterowego przyniósł niemałą niespodziankę. Na początku września, na zlecenie biur podróży i touroperatorów, na trasie z Katowice Airport do Monastyru w Tunezji zaczął operować szerokokadłubowy Airbus A330-200 tunezyjskiej linii lotniczej Syphax o znakach rejestracyjnych TS-IRA. Samolotem wykonano w sumie 4 rejsy czarterowe. Jest bardzo prawdopodobne, że w trakcie tegorocznego, letniego sezonu czarterowego znowu ujrzymy tę maszynę w Katowice Airport.

Boeing 787-8 Dreamliner

05_ciekawe_samoloty

Rok 2013 przyniósł także wizytę najnowocześniejszego samolotu komunikacyjnego świata Boeinga 787-8 Dreamliner. Maszyna w barwach Polskich Linii Lotniczych LOT (znaki rejestracyjne SP-LRA) przyleciała do Pyrzowic „na pusto” (czyli bez pasażerów) z Lotniska Chopina w Warszawie 13 października. W Katowice Airport na jej pokład wsiedli podróżni, z którymi „Liniowiec Marzeń” wykonał rejs czarterowy do Tel-Awiwu. Więcej o Dreamlinerze na naszym blogu przeczytacie we wpisie – Dreamliner, spełnione marzenie

Embraer 135 Legacy

06_ciekawe_samoloty

Luksusowe businessjety to ciągle rzadki widok na polskich lotniskach. Tym bardziej cieszy tego typu samolot z polskimi znakami, a tym bardziej bazujący w Katowice Airport. Tak właśnie jest z Embraerem EMB-135BJ Legacy o znakach SP-DLB, który od 22 października 2013 roku bazuje na pyrzowickim lotnisku.

Boeing 757-200F

07_ciekawe_samoloty

Boeing 757-200F, jeden z najładniejszych moim zdaniem statków powietrznych, od 4 listopada 2013 roku jest stałym gościem pyrzowickiego lotniska. Wszystko to dzięki decyzji firmy DHL, która postanowiła uruchomić z Katowice Airport nową, regularną trasę kurierską Lipsk-Katowice-Kijów-Katowice-Lipsk na nowym, większym typie statku powietrznego. Boeinga 757-200F w pięknych żółto-czerwonych barwach DHL na naszym lotnisku można oglądać codziennie od poniedziałku do piątku. Poranny przylot ok. 5.30, wieczorny ok. 21.30.

Iljuszyn Ił-76TD

08_ciekawe_samoloty

Obecność w województwie śląskim Wojskowych Zakładów Mechnicznych w Siemianowicach Śląskich powoduje, że co jakiś czas z naszego lotniska na różne targi jest transportowany główny produkt tego przedsiębiorstwa, czyli Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak. Tak też było 23 listopada 2013 roku kiedy to po Rosomaka przyleciał do Katowice Airport Iljuszyn Ił-76TD rosyjskiej linii lotniczej Aviacon Zitotrans. Maszyna o znakach rejestracyjnych RA-76386 przewiozła Rosomaka do Brunei na targi BRIDEX. Ten sam przewoźnik, dokładnie tym samym Iłem 76TD wykonał rejs powrotny z Rosmakiem. Maszyna wylądowała w Pyrzowicach 15 grudnia br. a odleciała dzień później.

Embraery 190 i Airbus A320 Air Moldova

09_ciekawe_samoloty

Ciągły rozwój ciężkiej obsługi technicznej statków powietrznych w pyrzowickiej bazie LineTech Aicraft Maintenance sprawia, że do Pyrzowic przylatują egzotyczne linie. Tak było w listopadzie i grudniu 2013 roku kiedy to nasze lotnisko odwiedziły dwa Embraery 190  (znaki rejestracyjne ER-ECB i ER-ECC) oraz Airbus A320 (znaki rejestracyjne ER-AXP) linii lotniczej Air Moldova.

W 2014 roku możemy spodziewać się kolejnych wizyt ciekawych i rzadko spotykanych na polskich lotniskach statków powietrznych. Jakie to będą maszyny? To dopiero się okaże ale oby było ich jak najwięcej.

Tekst i zdjęcia: Piotr Adamczyk, PR Katowice Airport

Dreamliner – spełnione marzenie Harmonogram otwarcia nowej drogi startowej 20 lat Katowice Airport w Unii Europejskiej
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.