Dziesiąte urodziny Wizz Air

Dziesięć lat temu rynek lotniczy w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Przystąpienie do Unii Europejskiej sprawiło, że w kraju zaczęła obowiązywać zasada otwartego nieba, co umożliwiło wejście na lokalny rynek zagranicznych przewoźników niskokosztowych. Jako pierwsza taką decyzję podjęła węgierska linia lotnicza Wizz Air. Na swój pierwszy bazowy port menadżerowie Wizz Aira wybrali Katowice Airport, bazując swojego pierwszego Airbusa A320, w charakterystycznych, różowo-fioletowych barwach i stąd popularna nazwa„Landryna”. Właśnie z Pyrzowic Wizz Air wykonał swój pierwszy rozkładowy rejs o numerze W6 101, który odbył się 19 maja 2004 roku do Londynu Luton. Dzięki Wizz Airowi Europa stanęła otworem przed mieszkańcami Polski Południowej.

03_10_lat_w6

Linia w Katowice Airport systematycznie się rozwija. Od 2004 roku jej tutejsza baza urosła do czterech samolotów w sezonie jesienno-zimowym i pięciu w wiosenno-letnim. Aktualnie przewoźnik oferuje z pyrzowickiego lotniska 20 tras do 13 państw. Na początku swojej działalności w jego siatce połączeń z Katowice Airport dominowały kierunki do tych regionów Europy, w których znajdowały się duże skupiska Polonii oraz do krajów, które otworzyły rynek pracy dla obywateli Polski po jej wejściu do Unii Europejskiej. Z czasem siatka połączeń Wizz Aira poszerzyła się o kierunki typowo turystyczne, takie jak francuski Grenoble (w sezonie zimowym), Burgas (w sezonie letnim) czy Tel-Awiw, Kutaisi w Gruzji i Neapol (całoroczne).

04_10_lat_w6

Obecnie Wizz Air jest największym przewoźnikiem w Pyrzowicach. Do tej pory przewiózł z i do Katowice Airport prawie 10,8 mln podróżnych, a jego statki powietrzne wykonały w Pyrzowicach prawie 76 tys. operacji startów i lądowań. Jego udział w całości ruchu pasażerskiego kształtuje się na poziomie 45%. W zeszłym roku z pyrzowickiej siatki połączeń Wizz Aira skorzystało ok. 1,2 mln podróżnych, a różowo-fioletowo-białe Airbusy A320 wykonały w Katowice Airport prawie 8 tys. operacji startów i lądowań.

01_10_lat_w6

Dzisiaj Wizz Air to jeden z liderów przewozów w Europie Środkowo-Wschodniej. Dysponuje młodą flotą Airbusów A320, liczącą już 48 maszyn. W sumie ze swoich 19 baz oferuje 300 kierunków łącząc 96 miejsc w 35 krajach. Linia zatrudnia ok. 1700 wykwalifikowanych osób. Wizz Air od początku działalności funkcjonuje w modelu niskokosztowym oferując swoim pasażerom loty po Europie w atrakcyjnych cenach, a jednocześnie dbając o wysoką jakość świadczonych usług.

Linia wielokrotnie udoskonalała swój system rezerwacyjny (zapewniający rezerwację biletów w optymalnych cenach) celem dostarczenia jego użytkownikom korzystnych rozwiązań i przejrzystego systemu opłat. Przewoźnik inwestuje też w rozwój aplikacji mobilnych na systemy iOS oraz Android, które umożliwiają zakup biletów, sprawdzenie statusu danego rejsu, czy też odprawę online.

Z każdym rokiem Wizz Air zwiększa swoją obecność w krajach Europy Środkowej i Centralnej wprowadzając do floty nowe samoloty, otwierając kolejne bazy oraz powiększając siatkę połączeń, przy tym nieustannie utrzymując wysokie standardy usług świadczonych w niskich cenach.

Tekst i zdjęcia: Piotr Adamczyk, (PR Katowice Airport)

Ciekawe samoloty w Katowice Airport – podsumowanie 2012 roku KTW z nowym oznakowaniem identyfikacji drogi startowej Zasilanie świateł nowej drogi startowej
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.