Inwestycje w Katowice Airport

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, zarządzające Katowice Airport realizuje zakrojony na szeroką skalą program rozbudowy infrastruktury liniowej i kubaturowej pyrzowickiego lotniska. Jest to największych w historii portu projekt inwestycyjny. Większość zadań zakończy się najpóźniej w pierwszej połowie 2015 roku.

Znacząca część inwestycji na pyrzowickim lotnisku realizowana jest w ramach dwóch dużych unijnych projektów. Pierwszy z nich to ”Port lotniczy w Katowicach – modernizacja i rozbudowa infrastruktury lotniskowej i portowej.” W jego ramy wpisane są dwa zadania: „Rozbudowa płyty postojowej nr 1 w kierunku wschodnim i modernizacja dróg kołowania E1, E2 i D” oraz „Budowa nowej drogi startowej wraz z niezbędną infrastrukturą”.

Drugi projekt nosi nazwę „Rozbudowa infrastruktury w celu zwiększenia możliwości operacyjnych lotniska MPL Katowice”. Aktualnie w jego ramach realizowana jest: budowa terminalu przylotowego, budowa stanowiska odladzania samolotów i budowa płyty postojowej cargo wraz z drogą kołowania E0.

Obydwa projekty powstają przy wsparciu środków unijnych z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania wynosi 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Po tym krótkim wstępie przyjrzyjmy się jakie inwestycje zostały już ukończone, jakie trwają i do jakich się przygotowujemy. Pomoże nam w tym poniższa mapa.

inwestycje2-1140
1. Modernizacja hangaru technicznego | 2. Rozbudowa terminalu pasażerskiego A | 3. Nowy hangar techniczny | 4. Nowa płyta postojowa i modernizacja dróg kołowania E1, E2 i D | 5. Nowa droga startowa | 6. Terminal przylotowy | 7. Płyta do odladzania statków powietrznych | 8. Płyta postojowa dla samolotów cargo i droga kołowania E0 | 9. Nowy terminal cargo | 10. Nowa wieża kontroli ruchu lotniczego

I. Inwestycje zakończone

Generalny remont hangaru technicznego (pkt 1 na mapie)

02_stary_hangar

W kwietniu 2011 roku oddano do użytku zmodernizowany hangar techniczny. Był to w tamtym czasie jedyny tego typu obiekt na pyrzowickim lotnisku. Wybudowany w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku obiekt o kubaturze 57 929,52 metrów sześciennych i powierzchni 5 107,74 metrów kwadratowych po generalnym remoncie spełnia wszystkie normy nowoczesnego obiektu infrastruktury lotniskowej służącego do obsługi liniowej (technicznej) statków powietrznych. W zmodernizowanym obiekcie można serwisować jednocześnie dwa samoloty wielkości Airbusa A320/Boeinga 737.

Rozbudowa terminalu A (pkt 2 na mapie)

_MG_4961

Na początku czerwca 2012 roku zakończyła się inwestycja rozbudowy terminalu pasażerskiego A. Do obiektu dobudowano nawę szerokości około 9 m i długości 102m, wspomagającą funkcjonalnie istniejący obiekt. Terminal został powiększony o 1000 metrów kwadratowych, do 8200. Pojawiła się przeszklona fasada, a także nowy dach zawieszony na linach.

Nowy hangar techniczny (pkt 3 na mapie)

02_nowy_hangar

Druga połowa lipca 2012 roku to otwarcie nowego hangaru technicznego. Budynek o kubaturze 106 350 metrów sześciennych i powierzchni użytkowej 7 912 metrów kwadratowych, powstał w ciągu 60 tygodni. Jednocześnie mogą być w nim serwisowane dwa samoloty do kodu C, np. Airbus A320/Boeing 737. Obiekt od Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA dzierżawi wybrana w przetargu firma LineTech Aircraft Maintenance.

Rozbudowa płyty postojowej nr 1 w kierunku wschodnim i modernizacja dróg kołowania E1, E2 i D (pkt 4 na mapie)

pps1

W czerwcu 2013 roku zakończono jedną z największych w historii portu inwestycji liniowych. Dzięki temu lotnisko zyskało blisko 15 ha nowych nawierzchni lotniskowych. Na nowej płycie postojowej o powierzchni 110 tys. metrów kwadratowych może stanąć jednocześnie trzynaście średniodystansowych statków powietrznych: 10 samolotów kodu C (np. Airbus 320) i 3 kodu D (Boeing 757) lub zamiennie 7 samolotów kodu C i 5 kodu D.

Równolegle do budowy płyty postojowej prowadzone były prace przy modernizacji dróg kołowania E1, E2 i D.  Łącznie dobudowano do nich 39 tys. metrów kwadratowych nowych nawierzchni lotniskowych. Zmodernizowane drogi kołowania przystosowane są do obsługi szerokokadłubowych samolotów wielkości Jumbo Jet’a (kod E).

II. Inwestycje w trakcie realizacji

Nowa droga startowa (pkt 5 na mapie)

nds

Katowice Airport są jedynym lotniskiem w Polsce w którym budowana jest od podstaw nowa droga startowa. Realizacja tej inwestycji rozpoczęła się z początkiem 2013 roku i potrwa do września 2014 roku. Pierwszy samoloty z nowej drogi startowej skorzystają w II kwartale 2015 roku. Nowa droga startowa będzie liczyć 3200 metrów długości i 45 metrów szerokości.

Pasażerski terminal przylotowy (pkt 6 na mapie)

terminal_c

Nowy terminal przylotowy będzie jednokondygnacyjnym obiektem o kubaturze ok. 48 300 metrów sześciennych, długości ok. 160 metrów i wysokości prawie 8 metrów. Bryła budowli architektonicznie nawiązywać będzie do oddanej w czerwcu 2012 rozbudowanej części terminalu pasażerskiego A. Nowa hala przylotów zostanie wybudowana na zachód od terminalu pasażerskiego B. Inwestycja rozpoczęła się w marcu 2013 roku, a jej zakończenie planowane jest najpóźniej 30 czerwca przyszłego roku.

Płyta do odladzania statków powietrznych i nowa droga kołowania (pkt 7 na mapie)

pps
Pomiędzy widoczną na dole zdjęcia, po lewej stronie, płytą postojową (nr 3) a wschodnim progiem nowej drogi startowej do czerwca 2015 roku powstanie nowa płyta do odladzania statków powietrznych.

Nowa płyta postojowa do odladzania statków powietrznych powstanie w południowo-wschodniej części lotniska. Na płycie równolegle będzie można odladzać dwa samoloty wielkości Airbusa A320 albo Boeinga 737 lub jeden większy np. Boeinga 747 „Jumbo Jet”.  Łączną powierzchnia nowych nawierzchni lotniskowych, które powstaną w ramach tej inwestycji wyniesie ok. 50 tys. metrów kwadratowych. Prace budowlane związane z tą inwestycja rozpoczęły się w kwietniu 2014 roku, a jej planowane zakończenie przewidujemy najpóźniej do 30 czerwca 2015 roku.

Nowa płyta postojowa przed terminalem cargo i droga kołowania E0 (pkt 8 na mapie)

ppscargo
Płyta postojowa nr 3 zostanie rozbudowa i powstaną tam nowe stanowiska dla samolotów cargo. W 2016 roku na terenie widocznym za płytą oddany do użytku zostanie nowy terminal cargo wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Przed planowany terminalem cargo powstanie nowa płyta postojowa oraz droga kołowania E0. Łącznie w ramach tej inwestycji powstanie 35 tys. metrów kwadratowych nowych nawierzchni lotniskowych. Na nowej płycie postojowej znajdą się dwa stanowiska dla samolotów kodu C lub zamiennie dla jednego kodu E. Zakończenie tej inwestycji, która rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku, przewidziano na koniec czerwca 2015 roku.

III. Inwestycje przygotowywane

Terminal cargo (pkt 9 na mapie)

cargo

Nowy terminal cargo zostanie zlokalizowany w południowo-wschodniej części lotniska. Będzie liczył 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i ok. 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Konstrukcja obiektu będzie umożliwiała jego modułową rozbudowę. Inwestycja obejmuje także budowę układu dróg wewnętrznych wraz z parkingiem z 29 miejscami dla Tirów (do 40 t.), 38 miejscami dla samochodów dostawczych (waga do 3,5 t.) i 109 miejscami dla samochodów osobowych. Zakończenie budowy pierwszej części terminalu cargo zaplanowano najpóźniej na II kwartał 2016 roku.

Nowa wieża kontroli ruchu lotniczego (pkt 10 na mapie)

Nowa wieża kontroli ruchu lotniczego to inwestycja przygotowywana i finansowana przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, ma zostać oddana do użytku w 2016 roku.

Tekst i zdjęcia: Piotr Adamczyk, PR Katowice Airport
Mapa: Adam Krawczyk, Marketing Katowice Airport
Wizualizacje: Budoprojekt

Airbus A340 w Katowice Airport Koniec budowy nowej drogi startowej Liczbowe podsumowanie rekordowego 2014
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.