Rozkład lato 2017

01_rozklad_lato_2017

W niedzielę 26 marca 2017 roku w życie wszedł letni rozkład lotów w ramach którego z Katowice Airport dostępne będą 102 połączenia regularne i czarterowe na 94 lotniska do 31 państw na czterech kontynentach w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej. Przyjrzyjmy się, jak w szczególe będzie wyglądała nasza siatka połączeń w podziale na ruch regularny i czarterowy.

Ruch regularny

Siatka połączeń regularnych z Katowice Airport w rozkładzie lato 2017 obejmować będzie 47 połączeń do 21 państw. Jest to najbogatsza siatka w tym segmencie w historii portu.

W rozkładzie lato 2017 pojawiło się siedem nowych kierunków. Trasy na Maltę i Islandię zostały uruchomione 10 marca 2017 r., kierunki obsługiwane są w każdy poniedziałek i piątek. Od 11 marca br. można polecieć z Pyrzowic do Katanii na Sycylii, loty w każdy wtorek i sobotę, a od 12 marca br. do stolicy Portugalii, w każdą środę i niedzielę. Wszystkie wymienione połączenie obsługiwane są przez linię lotniczą Wizz Air. W poniedziałek 27 marca br. Ryanair wykona pierwszy rejs do Hamburga, loty będą realizowane w poniedziałki, środy i piątki. Z kolei 9 maja br. na pyrzowickim lotnisku zadebiutuje holenderska, niskokosztowa linia lotnicza Transavia, która oferować będzie we wtorki, czwartki i niedziele loty do Amsterdamu. Siódmą nowością regularną w rozkładzie lato 2017 jest nowe, sezonowe połączenie Wizz Aira. Loty do Splitu w Chorwacji obsługiwane będą od 18 czerwca br. do 17 września w środy i niedziele.

W sprzedaży dostępne są już także nowe trasy linii lotniczej Ryanair, które wystartują z Pyrzowic w rozkładzie zima 2017/2018, mowa tu o Edynburgu i Mediolanie-Malpensa, które zainaugurowane zostaną 29 października br. i Atenach do których będzie można polecieć od 2 listopada br.

Lista kierunków regularnych Katowice Airport w rozkładzie lato 2017 prezentuje się następująco:

Wielka Brytania (8): Belfast, Birmigham, Bristol, Doncaster, Glasgow, Londyn-Luton, Londyn-Stansted i Liverpool

Włochy (7): Alghero, Bari, Bolonia, Katania, Mediolan-Bergamo, Neapol, Rzym-Ciampino

Niemcy (5): Dortmund, Frankfurt, Frankfurt-Hahn, Hamburg i Kolonia/Bonn

Grecja (3):  Chania, Korfu i Heraklion

Hiszpania (3): Barcelona, Lanzarote i Teneryfa

Holandia (3): Amsterdam, Eindhoven, Maastricht

Norwegia (3): Bergen, Oslo-Torp i Stavanger

Szwecja (2): Malmo, Sztokhol-Skavsta

Bułgaria (1): Burgas

Chorwacja (1): Split

Cypr (1): Larnaka

Francja (1): Paryż/Beuivaise

Gruzja (1): Kutaisi

Irlandia (1): Dublin

Islandia (1): Reykjavik

Izrael (1): Tel Awiw

Malta (1): Malta

Polska (1): Warszawa

Portugalia (1): Lizbona

Ukraina (1): Kijów

Zjednoczone Emiraty Arabskie (1): Dubaj

Ruch czarterowy

W rozkładzie lato 2017 znakomitą ofertą dysponujemy  w segmencie przewozów czarterowych, jak przystało na od lat największy, regionalny polski port w tej kategorii ruchu. W szczycie sezonu z Pyrzowic dostępnych będzie 55 tras, za pomocą których będzie można dotrzeć do 59 miejsc w 18 państwach w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Wśród nich znajdziemy cztery nowości – hiszpańską La Palmę i Reus, Ochrydę w Macedonii oraz Comiso we Włoszech.

Lista miejsc do których można dotrzeć korzystając z oferty czarterowej Katowice Airport prezentuje się w rozkładzie lato 2017 następująco:

Grecja (18): Araxos, Chania, Evia (przez Ateny), Heraklion, Itaka (przez Kefalonię), Korfu, Kos, Peloponez (przez Ateny), Preveza, Lesbos, Rodos, Saloniki, Samos, Skiathos, Skopelos (przez Skiathos), Kefalonia, Kavala, Zakynthos

Hiszpania (12): Almeria, Costa Blanca (przez Alicante), Costa del Sol (przez Barcelona), Fuerteventura, Gran Canaria, Ibiza, Lanzarote, Majorka, Malaga, Teneryfa, La Palma, Reus

Włochy (4): Comiso, Katania, Lamezia Terme, Sardynia

Turcja (4): Antalya, Bodrum, Dalaman, Izmir

Cypr (3): Pafos, Larnaca, Ercan

Egipt (3): Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh

Albania (2): Tirana, Saranda (przez Korfu)

Bułgaria (2): Burgas, Warna

Portugalia (2): Madera, Faro

Chorwacja (1): Dubrownik

Czarnogóra (1): Podgorica

Dominikana (1): Punta Cana

Izrael (1): Tel Awiw

Oman (1): Oman

Macedonia (1): Ochryda

Maroko (1): Agadir

Tunezja (1): Enfidha

Zjednoczone Emiraty Arabskie (1): Ras Al Khaimah

W rozkładzie lato 2017 ruch czarterowy w większości zostanie obsłużono przez trzy, największe na polskim rynku linie czarterowe. Mowa tutaj o linii Enter Air, która na czas sezonu w Pyrzowicach będzie bazować od pięciu do ośmiu Boeingów 737-800NG, Small Planet Airlines z bazą liczącą siedem Airbusów A320/A321 oraz Travel Service z trzema Boeingami 737-800NG. W zeszłym roku udział tych trzech przewoźników, w liczącym 1,08 mln pasażerów, rynku czarterowym wyniósł 88%, w roku 2017 należy spodziewać się poprawy tego wyniku.

Podsumowanie

Bazując na najbogatszej w historii lotniska siatce połączeń regularnych i czarterowych prognozujemy, że obsłużymy rekordowe około 3,6 mln pasażerów w ruchu całkowitym, równolegle uzyskując historyczne wyniki w segmencie ruchu regularnego i czarterowego. W minionym roku port obsłużył 3 221 261 podróżnych w ruchu całkowitym, w tym 2 126 540 osób w regularnym i 1 079 159 czarterowym.

Tekst i zdjęcie: Piotr Adamczyk, Biuro prasowe Katowice Airport

Dziesiąte urodziny Wizz Air Ale kino! – czyli ekipa filmowa w Pyrzowicach Nowa wieża kontroli lotniska
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.