Travel Service – pod czeskimi skrzydłami

Zaczynamy nowy cykl wpisów na naszym blogu poświęcony liniom lotniczym, tradycyjnym, niskokosztowym i czarterowym operującym z Katowice Airport. W krótkiej formie chciałbym przedstawić historię poszczególnych przewoźników, aktualny stan ich floty i udział w rynku przewozów lotniczych z pyrzowickiego lotniska. Na pierwszy ogień wybrałem czeskie linie czarterowe Travel Service.

Wyprodukowany w 2012 roku Boeing 738NG Travel Service, kołuje do progu pasa 27 pyrzowickiej drogi startowej.

Aktualnie jest to największy pod względem wolumenu przewożonych pasażerów prywatny przewoźnik w Czechach na Słowacji i Węgrzech. Systematycznie zwiększa także swój udział na polskim rynku przewozów czarterowych. Linia powstała w 1997 roku. Od 2005 roku zależna jest od spółki Iceland Group, która posiada 66% akcji Travel Service. Jej główne lotnisko bazowe i siedziba znajduje się w porcie lotniczym Praga-Ruzyne. Przewoźnika celuje w przewozy pasażerów na zlecenia biur podróży, ale w 2004 roku stworzył markę Smartwings, w ramach której oferuje przeloty regularne w formule niskokosztowej.

Boeing 737-700 Smartwings, spółki córki Travel Service, ktorym na mecz z Ruchem Chorzów przyleciał w sierpniu 2012 roku zespół Viktorii Pilzno.

Oprócz głównego oddziału Travel Service w Czechach linia dysponuje także filiami w  w Polsce, na Słowacji, Węgrzech i Hiszpanii. Aktualnie stan floty przewoźnika łącznie z maszynami w firmach filiach to dziewiętnaście Boeingów 737-800 Next Generation, które mają 186 miejsc pasażerskich (jedenaście sztuk) lub 189 miejsc (osiem sztuk). Średni wiek floty Travel Service to 7 lat (łącznie z maszynami w polskim, słowacki i węgierskim oddziałem firmy). Ponadto pięć sztuk statków powietrznych trzy Boeingi 737-700 i dwa Boeingi 737-800 znajduje się we flocie spółki córki przewoźnika SmartWings. Samoloty Travel Service noszą kod Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) „TVS”, a „QS” w nomenklaturze Międzynarodowego Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

W Katowice Airport Travel Service obecny jest od czerwca 2009 roku. Od tego czasu do końca grudnia 2012 roku samolotami czeskiego przewoźnika na wakacje z i do Pyrzowic podróżowało prawie 305 tysięcy pasażerów. W podanym okresie samoloty Travel Service startowały z pyrzowickiego lotniska prawie 2 400 razy. Aktualnie w sezonie zima 2012/2013 linia bazuje w Pyrzowicach jednego Boeinga 737-800 Next Generation i obsługuje średniodystansowe trasy na Wyspy Kanaryjskie do Egiptu i Turcji oraz dalekodystanstową trasę do Kenii. W sezonie czarterowym liczba samolotów Travel Service bazujących w Pyrzowicach wzrasta do dwóch, większa jest także liczba kierunków czarterowych obsługiwanych przez te maszyny.

Tekst i zdjęcia: Piotr Adamczyk, Dział Komunikacji i Promocji Katowice Airport

Nakarmić Rusłana, czyli operacja „Rotor” Ćwiczenia z Państwową Strażą Pożarną Inauguracja lotów czarterowych na Margaritę
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.