10 rad jak bezstresowo wylecieć na wakacje

Kalendarzowe wakacje to okres wzmożonego ruchu na pyrzowickim lotnisku. Lipiec i sierpień to tradycyjnie okres, w którym odprawiamy najwięcej pasażerów. Wielu z nich po raz pierwszy wybiera się samolotem na wymarzony wypoczynek. Podróż statkiem powietrznym wiąże się z całkowicie naturalnym stresem, dodatkowo dochodzą emocje związane z samym wyjazdem i przygotowaniem do niego. Stres często nasila się po przyjeździe na lotnisko. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych rad, taką check-listę pasażera rejsów czarterowych. Niektóre z nich mogą wydać się Wam zadziwiające, ale bazują na naszej wieloletnim doświadczeniu w obsłudze rejsów czarterowych. Zaczynamy…

1. Lista przedmiotów zabronionych

Przed spakowaniem zapoznajmy się z listą przedmiotów zabronionych do przewozu w bagażu rejestrowanym i podręcznym. Jest ona dostępna TUTAJ. Przedmioty zabronione do przewozu w trakcie prześwietlania bagażu zostaną wykryte i zostaniemy wezwani do kontroli manualnej bagażu. Następnie niedozwolone przedmioty zostaną skonfiskowane i zutylizowane. Taka sytuacja rodzi niepotrzebne stresy.

Absolutnie nie pakujmy do bagażu rejestrowanego rzeczy wartościowych np. elektroniki. W przypadku kradzieży, które niestety zdarzają się na lotniskach całego świata, nie będziemy mogli żądać od przewoźnika odszkodowania za ukradzione przedmioty wartościowe. Linie lotnicze zastrzegają sobie prawo odmowy wypłaty rekompensaty w takich sytuacjach.

2. Waga bagażu rejestrowanego

Pamiętajmy o wadze bagażu rejestrowanego. Informacje na temat maksymalnej wagi bagażu, która obowiązuje u przewoźnika, z którym polecimy na wakacje uzyskamy w biurze podróży, w którym wykupiliśmy wakacje. Po spakowaniu, bagaż warto zważyć na zwykłej łazienkowej wadze. Zostawmy sobie pewien zapas, z wakacji zapewne będziemy chcieli przywieźć jakieś suweniry. Unikniemy wtedy zaskoczenie przy stanowisko odprawy biletowo-bagażowej w trakcie naszego powrotu, gdy okaże się, że waga bagażu przekroczyła dopuszczalną i musimy zapłacić za nadbagaż. Często kwota, którą będziemy musieli uiścić może przekroczyć wartość zakupionych pamiątek.

3. Katowice Airport zlokalizowane są w Pyrzowicach, nie na Muchowcu w Katowicach

Może się Wam to wydać zadziwiające, ale każdego roku jest kilka przypadków, kiedy to pasażerowie zamiast do Pyrzowic jadą na Muchowiec. Najczęściej są to osoby spoza województwa śląskiego. Niestety taka sytuacja kończy się zazwyczaj tym, że po odkryciu swojego błędu, podróżni nie zdążą dojechać na oprawę na pyrzowickie lotnisko. Rodzi to liczne problemy, dodatkowe koszty, konieczność skrócenia wyjazdu (podróż następnym możliwym rejsem, czasami za kilka dni), a nawet nie możność udania się na wakacje.

4. Dokumenty

Niezwykle istotne jest sprawdzenia ważności naszych dokumentów przed podróżą. Niestety, co roku ciągle zdarzają się przypadki, kiedy to w trakcie odprawy biletowo-bagażowej, szczególnie w przypadku rejsów czarterowych do krajów Strefy Non-Schengen, pasażerowie dowiadują się, że na wakacje nie polecą. Pracownik firmy handlingowej nie może odprawić podróżnego, który np. leci do Egiptu, a jego paszport ważny będzie mniej niż 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu. Osoba z takim dokumentem, po przylocie do Egiptu, na swój koszt, zostanie odesłana najbliższym możliwym rejsem do Polski.

Szczegółowych informacji dotyczących zasad wjazdu i pobytu na terytorium poszczególnych państw udzielają ich przedstawicielstwa dyplomatyczne lub urzędy konsularne. O bieżących zmianach zasad wjazdu i pobytu w poszczególnych krajach MSZ informuje w Aktualnościach (komunikaty) na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

5. Gdzie odprawiamy się do krajów strefy Schengen, a gdzie do Non Schengen

W Katowice Airport funkcjonują dwa terminale A i B. W terminalu A odprawiani są pasażerowie w ruchu Non Schengen (stanowiska check-in o nr od 1 do 17), tam także przechodzą kontrolę bezpieczeństwa i oczekują na rejs w hali odlotów. W przypadku rejsów czarterowych z pyrzowickiego lotniska kraje Non Schengen to: Albania, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Egipt, Gruzja, Izrael, Maroko, Tunezja i Turcja.

W terminalu B odprawiani są podróżni lecący do krajów strefy Schengen (stanowiska odprawy biletowo-bagażowej o nr od 19 do 35), również w tym obiekcie przechodzą kontrolę bezpieczeństwa i oczekują na lot. Kraje strefy Schengen do których możemy w tym roku polecieć na wakacje z Pyrzowic to: Włochy, Grecja, Hiszpania, Portugalia.

 6. Odprawa biletowo-bagażowa

Odprawa na rejsy zagraniczne zaczyna się na dwie godziny, a zamykana jest na 40 minut przed rozkładową godziną odlotu samolotu. Nie przyjeżdżajmy więc na lotnisko na ostatnią chwilę, unikniemy niepotrzebnego stresu. Ponadto nadanie bagażu na kilka minut przed zamknięciem check-inu niestety zwiększa szanse, na to, że nasz bagaż może nie trafić do samolotu.

Po nadaniu bagażu rejestrowanego otrzymamy kopie przywieszki bagażowej, to ważny dokument. Jeśli nasz bagaż nie dotrze z nami na lotnisko przylotu, zostanie okradziony lub zniszczony jest on podstawą do złożenia reklamacji w biurze bagażu zagubionego w porcie przylotu. Więcej o tym, co może się stać z bagażem rejestrowanym pisałem TUTAJ.

7. Kontrola bezpieczeństwa

Kontrola bezpieczeństwa to ważny i często stresujący moment podróży. Przygotujmy się do niej odpowiednio. Najlepiej jeszcze przed podejście do stanowiska kontroli wyciągnąć wszystko z kieszeni i włożyć do bagażu podręcznego, ściągnąć pasek, ewentualną dużą biżuterię. Przyspieszy to znacząco kontrolę. W bagażu podręcznym nie możemy mieć przedmiotów znajdujących się na liście rzeczy zabronionych do przewozu w bagażu podręcznym. Zapoznać się z nią możemy się TUTAJ. Jeśli takowe się tam znajdą zostaną skonfiskowane i zutylizowane. Dużą część z tych przedmiotów możemy przewieźć w bagażu rejestrowanym.

Pamiętajmy o płynach. Pojemniki z płynami nie powinny przekraczać pojemności 100 ml inaczej również zostaną skonfiskowane. Wszystkie pojemniki o pojemności do 100 ml musimy umieścić w przeźroczystym woreczku strunowym, którego pojemność nie może przekraczać 1litra. Bezpłatnie otrzymamy go w informacji pasażerskiej, która znajduje się pomiędzy terminalami A i B. Wszystkie pojemniki powinniśmy umieścić w woreczku jeszcze przed kontrolą. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nerwów w przypadku, gdy tego nie zrobimy i w pośpiechu będziemy musieli je spakować. Dodatkowo wydłuża to niepotrzebnie kontrolę.

Jeśli chorujemy i musimy mieć przy sobie odpowiednie lekarstwa, powinniśmy posiadać zaświadczenie od lekarza prowadzącego, potwierdzające konieczność posiadania ich przy sobie (dotyczy to np. osób chorujących na cukrzycę). Podobnie, jeśli przeszliśmy operacje wstawiania endoprotez itp.

8. Nie pijmy alkoholu przed i w trakcie lotu

Nasz rada jest prosta, nie pijmy przed podróżą i w jej trakcie np. w oczekiwaniu na hali odlotów. To prawda, że ceny produktów wyskokowych są atrakcyjne w sklepach na strefie bezcłowej, ale ich spożywanie tam jest zabronione. Pasażera pod wpływem alkoholu pracownicy firmy handlingowej mają prawo nie wpuścić na pokład statku powietrznego. Na nic  się zdadzą protesty, w takiej sytuacji nasze wakacje zakończą się przed tym zanim się rozpoczęły.

Podobnie na pokładzie statku powietrznego odradzamy spożywania alkoholu. W skrajnych przypadkach kapitan może zawrócić samolot na lotnisku wylotu, albo wylądować gdzieś po drodze. Takie sytuacje miały już miejsce, także w Pyrzowicach. Wiążę się to nie tylko z konsekwencjami natury prawnej dla podpitego pasażera/pasażerów, ale także z finansowymi żądaniami ze strony przewoźnika, w związku z zakłóceniem przebiegu rejsu.

9. Pasy w samolocie trzymamy zapięte przez cały lot

Dla naszego bezpieczeństwa pasy powinniśmy, siedząc na fotelu, mieć zapięte przez całą podróż, nawet w momencie, kiedy zgaśnie kontrolka zapiąć pasy. Samolot porusza się w ekstremalnym środowisku, w którym występują turbulencje o różnej sile. Większość z nich piloci są wstanie przewidzieć i odpowiednio wcześniej włączyć kontrolkę zapiąć pasy. Zdarzają się jednak trudno wykrywalne turbulencje w tzw. czystym powietrzu. Brak zapiętych pasów w momencie, kiedy samolot w nie wlatuje może być dla nas niebezpieczny. Szerzej pisałem o tym TUTAJ

10. Bagaż na lotnisku, zawsze przy nas

W wakacje najczęściej zdarzają się ewakuacje na terenie lotniska z powodu pozostawionego przez niefrasobliwych pasażerów bagażu bez opieki. Wiąże się to z poważnymi zakłóceniami pracy portu, zaangażowaniem sporych sił w postaci oddziału saperów-minerów Straży Granicznej, Policji, Straży Ochrony Lotniska, Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Pasażer, który pozostawił bagaż bez opieki powinien się liczyć z mandatem w wysokości 500 zł. Pilnujmy, więc bagaży, szczególnie wsiadając po przylocie do samochodu, a w trakcie pobytu na lotnisku nie pozostawiajmy go bez opieki.

Jeśli zastosujemy się do powyższych rad, nasz pobyt na lotnisku, odprawa, kontrola bezpieczeństwa i sam lot przebiegną, sprawnie i szybko.

Dodalibyście coś jeszcze do tej listy?

Tekst: Piotr Adamczyk, PR Katowice Airport

Dokumenty w podróży lotniczej Z psem lub kotem samolotem Leć z głową na wakacje
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.