Terminal przylotowy

W środę 22 stycznia 2014 roku podpisaliśmy z firmą Skanska umowę na budowę nowego przylotowego terminalu pasażerskiego oraz infrastruktury towarzyszącej (parking i układ drogowy). Zgodnie z umową inwestycja o wartości ponad 53 mln zł brutto ma zostać zakończona pod koniec czerwca 2015 roku.

Nowy terminal realizowany jest w ramach dofinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projektu „Rozbudowa infrastruktury w celu zwiększenia możliwości operacyjnych lotniska MPL Katowice”. Obejmuje on pięć zadań tj. modernizację istniejącego hangaru i budowę nowego , uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej – etap I  (modernizacja systemu odwadniającego w porcie lotniczym), budowę nowej bazy CARGO – etap I (budowa płyty postojowej cargo wraz z drogą kołowania E0); budowę terminalu przylotowego oraz uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej – etap II (budowa stanowiska odladzania samolotów). Całkowita wartość projektu wynosi 182 mln zł, z czego wartość dofinansowania to blisko 71,5 mln zł.

W chwili obecnej w Katowice Airport znajdują się dwa terminale pasażerskie A i B. W pierwszym z nich obsługiwanych jest ruch odlotowy i przylotowy w obszarze ruchu Non-Schengen. Obiekt ma powierzchnię 8 600 metrów kwadratowych. Z terminalu pasażerskim B o łącznej powierzchni 13 700 metrów kwadratowych korzystają pasażerowie podróżujący w obrębie strefy Schengen. Roczna przepustowość terminali pasażerskich pyrzowickiego lotniska wynosi obecnie 3,6 mln podróżnych.

Pyrzowice_TP_2_05

Nowa hala przylotów zostanie wybudowana na zachód od terminalu pasażerskiego B wzdłuż zachodnich stanowisk płyty postojowej nr 1. Zaplanowano ją, jako jednokondygnacyjny obiekt o kubaturze ok. 48 300 metrów sześciennych, długości ok. 160 metrów i wysokości prawie 8 metrów. Bryła budowli architektonicznie nawiązywać będzie do oddanej w czerwcu 2012 rozbudowanej części terminalu pasażerskiego A. Łączna powierzchnia nowej hali przylotów wyniesie ok. 6,9 tys. metrów kwadratowych. Hol odbioru bagażu wraz z miejscem do kolejkowania dla pasażerów będzie liczył ok. 3,6 tys. metrów kwadratowych Na tej powierzchni znajdzie się również serce hali przylotów, czyli sześć karuzel do odbioru bagażu (obecnie w obydwu terminalach funkcjonują w sumie cztery karuzele). Bagażownia będzie liczyć ok. 800 metrów kwadratowych, a część ogólnodostępna ok. 1,2 tys. metrów kwadratowych. Pozostała powierzchnia zostanie zagospodarowana pomieszczeniami technicznymi oraz dla Służby Celnej i Straży Granicznej.

W nowym terminalu obsługiwany będzie ruch z obszaru Schengen jak i Non Schengen. Docelowo do nowej hali przylotów mają zostać przeniesione wszystkie stanowiska wypożyczalni samochodów znajdujące się obecnie w częściach ogólnodostępnych terminali pasażerskich A i B. Pozwoli to uwolnić nowe powierzchnie w części ogólnodostępnej tych obiektów, zwłaszcza w terminalu pasażerskim A.

Budowa nowej hali przylotów wiąże się też ze zmianą układu komunikacyjnego wokół terminali oraz rozbudową parkingu. Na powierzchni 1,2 ha Powstanie 313 nowych miejsc parkingowych na parkingu P1 (przed terminalami pasażerskimi), który rozbudowany zostanie na zachód. Na nowej części parkingu wydzielona zostanie strefa parkowania dla wypożyczalni samochodów oraz miejsca postojowej dla autobusów komunikacji miejskiej. Tym samym liczba miejsc postojowych na położonym najbliżej terminali pasażerskich parkingu pyrzowickiego lotniska wzrośnie do 1210.

Oddanie nowej hali przylotów zdecydowanie wpłynie na polepszenie komfortu obsługi pasażerów przylatujących do Katowice Airport. Wpłynie  również na skrócenie czasu oczekiwania na bagaż i wzrost przepustowości lotniska pod kątem obsługi osób podróżujących do Pyrzowic. Nowe powierzchnie w terminalach A i B uwolnione dzięki przeniesieniu do nowej hali obsługi wszystkich pasażerów przylatujących do Pyrzowic zostaną wykorzystane do powiększenia stref odlotów w wymienionych częściach terminali, co także wpłynie na wzrost komfortu obsługi pasażerów odlatujących.

Po oddaniu nowej hali przylotów do użytku łączne powierzchnia terminali pasażerskich Katowice Airport wzrośnie do ok. 29 200 metrów kwadratowych, a roczna przepustowość do ok. 5,5 mln pasażerów.

Tekst i zdjęcia: Piotr Adamczyk (Dział Komunikacji i Promocji Katowice Airport)
Wizualizacje: Budoprojekt

(20 ocen, średnia: 4,80 na 5)

Udostępnij:

Powiązane posty

8 komentarzy

 1. Przemysław Skindzier
  21 grudnia 2012 o 15:03 - Odpowiedz

  Czy ta hala będzie obiektem przejściowym w modernizacji portu czy zostanie na stałe?

  Nie pamiętam aby na modelu rozwojowym lotniska było coś takiego :)

 2. Mateusz Kamiński
  21 grudnia 2012 o 17:15 - Odpowiedz

  Wygląda jak by hala przylotów miała być samotnym budynkiem nie połączonym z obecnymi terminalami? Jeśli tak, dziwne rozwiązanie…

 3. częsty pasażer KTW-DTM
  22 grudnia 2012 o 13:09 - Odpowiedz

  Jeśli ta hala jest w fazie projektów to musicie wprowadzić jakieś połączenie z terminalem B, żeby pasażerowie mogli bez wychodzenia z budynku przejść z jednego terminalu do drugiego, inaczej to będzie zupełny bezsens i uniedogodnienie dla pasażerów.

 4. Pracownik
  22 stycznia 2014 o 18:30 - Odpowiedz

  6 karuzel śmiechu warte, czy Zarządzający Portem nie lata na wakacje? Prosty przyklad Fuerteventura – lotnisko strukturą bardzo przypominające Katowice – Pyrzowice, a tam karuzel jest 3 razy tyle; przyjmujemy niejednokrotnie ponad 1000 osób na raz np. Tel Aviw, a reszta pasażerów z innych kierunków czeka w tym czasie w samolocie. Powinni się zastanowić zanim zaczną

 5. Maciej
  22 stycznia 2014 o 18:47 - Odpowiedz

  Czemu bezsens? Katowice airport to nie hub…. tutaj rzadko zdarza się żeby po wylądowaniu przechodził na kolejny lot. Według mnie bardzo dobry pomysł, nieiwelkim kosztem sporo powiększy się odloty w TA i w TB 😉

 6. ryhu
  22 stycznia 2014 o 19:44 - Odpowiedz

  Połączenie budynków to zmiana wymagań p.poż. więc zapewne dlatego nie będą te budynki połączone

 7. slaw
  23 stycznia 2014 o 13:17 - Odpowiedz

  @Pracownik, nie żartuj. Fuerteventura ma ok 5mln pasażerów i 45tys operacji rocznie, więc porównanie lekko nie trafione.

 8. z Niemiec
  23 lutego 2014 o 12:00 - Odpowiedz

  Ciesze sie z rozwoju lotniska,tylko szkoda ze budynki nie moga zostac polaczone.Szkoda ze nie mozna bylo zbudowac nowego wielkiego terminalu przylotow i odlotow….marzenia sa :) brak kolei i nowych kierunkow,linii lotniczych nie pomaga w rozwoju lotniska.

Zostaw komentarz