Nowa baza cargo
terminal_cargo_02
Nowy terminal cargo, widok od strony parkingów. (wizualizacja Budoprojekt)

W czwartek 27 listopada 2014 roku podpisaliśmy z wyłonioną w przetargu firmą Skanska SA umowę na budowę nowego terminalu cargo wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja ta jest ważna z perspektywy rozwoju rynku przewozów lotniczych w Katowice Airport oraz w całej południowej Polsce.

Pyrzowickie lotnisko w naturalny sposób przeznaczone jest do obsługi ruchu cargo. Wpływa na to kilka czynników. W branży kurierskiej mówi się, że cargo lubi latać w nocy, nasz port otwarty jest dla statków powietrznych 24h na dobę 365 dni w roku bez żadnych ograniczeń. Lotnisko położone jest zaledwie 30 km od największego węzła autostradowego w Polsce w Gliwicach-Sośnicy, gdzie przecinają się autostrady A1 i A4. Z tym węzłem port połączony jest autostradą A1. Szybki i łatwy transport towarów lądem z i na lotnisko jest ważnym atutem. Katowice Airport znajduje się na skraju konurbacji śląsko-dąbrowskiej, gdzie występuje wysokie nasycenie przemysłu, w tym firm związanych z branżą motoryzacyjną, która jest dużym i znaczącym klientem wszystkich firm kurierskich.

Powyższe atuty już teraz dostrzegają największe światowe firmy kurierskie i brokerzy cargo zajmujący się organizacją transportów drogą lotniczą. Pyrzowice są największym polskim, regionalnym portem cargo z wolumenem przewozów na poziomie ok. 18 tys. ton rocznie. Na trasach regularnych z Katowice Airport latają do swoich europejskich, kontynentalnych portów przeładunkowych największe firmy kurierskie świata DHL Express, FedEx, UPS i TNT. Ponadto, co potwierdził rok 2014, Pyrzowice są portem pierwszego wyboru w Polsce w przypadku organizacji czarterów cargo z wykorzystaniem szerokokadłubowych, dalekodystansowych frachtowców.

terminal_cargo_01
Nowa baza cargo (wizualizacja Budoprojekt)

Nowa baza cargo zostanie zlokalizowana w południowo–wschodniej części lotniska. Dzięki temu odseparowany zostanie ruch drogowy związany z obsługą pasażerów, od tego który dotyczy towarów. Obiekt powstanie na ok. 11 ha działce bezpośrednio przed budowaną właśnie nową płytą postojową dla samolotów cargo. Lokalizacja obiektu  przed płytą postojową zdecydowanie przyspieszy i ułatwi obsługę frachtowców, co jest szczególnie istotne z perspektywy firmy kurierskich, chyba w żadnej innej branży hasło „Czas to pieniądz” nie ma tak dużego znaczenia. Warto podkreślić fakt, że po raz pierwszy w Polsce w projektowanie lotniczego terminalu cargo zaangażowani byli najemcy powierzchni, dzięki temu obiekt będzie spełniał wszystkie wymogi funkcjonalne użytkujących go firm. Terminal cargo będzie liczył 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i ok. 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Będzie więc około trzykrotnie większy od obecnie użytkowanego terminalu towarowego. Konstrukcja budynku będzie umożliwiała jego modułową rozbudowę. W ramach przedsięwzięcia powstanie także układ dróg wewnętrznych wraz z parkingiem z 29 miejscami dla Tirów (do 40 t.), 38 miejscami dla samochodów dostawczych (waga do 3,5 t.) i 109 miejscami dla samochodów osobowych. Planowany termin zakończenie inwestycji to maj 2016 roku.

terminal_cargo_03
Nowy terminal cargo, widok od strony płyty postojowej. (wizualizacja Budoprojekt)

Budowa nowej bazy cargo jest ostatnią z inwestycji realizowanych w ramach największego w historii pyrzowickiego lotniska programu inwestycyjnego zaplanowanego na lata 2008—2016. W ramach tego przedsięwzięcia do tej pory zakończyły się takie inwestycje jak: modernizacja hangaru technicznego, budowa nowego hangaru do obsługi technicznej statków powietrznych, rozbudowa terminalu A, rozbudowa płyty postojowej nr 1 na wschód wraz z modernizacją trzech dróg kołowania oraz budowa nowej drogi startowej o długości 3,2 km, która do użytku operacyjnego zostanie oddana do końca II kwartału 2015 roku. Trwają prace związane z budową przylotowego terminalu pasażerskiego, płyty do odladzania statków powietrznych i płyty postojowej dla samolotów cargo. Wszystkie z wymienionych inwestycji zakończą się w czerwcu 2015 roku.

Nowa baza cargo zdecydowanie podniesie atrakcyjność Katowice Airport w zakresie obsługi samolotów towarowych i umożliwi w pełni wykorzystanie potencjału portu w tym perspektywicznym i rozwijającym się segmencie ruchu lotniczego.

Tekst: Piotr Adamczyk, PR Katowice Airport
Wizualizacje: Przedsiębiorstwo Spółdzielcze Budoprojekt

Rozkład lato 2018 30 lat Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA Przebudowa terminalu pasażerskiego A
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.