27 stycznia 2020 roku odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W obchodach udział wzięło ponad 50 delegacji państwowych oraz oficjalna delegacja składająca się z ok. 120 byłych więźniów obozu oraz ludzi, którzy przeżyli Holokaust. Zdecydowana większość uczestników uroczystości – w tym koronowane głowy państw, prezydenci oraz ministrowie – do Polski przybyła na pokładach rządowych samolotów; duża część wylądowała na lotnisku w Pyrzowicach. W Katowice Airport obsłużono tego dnia w sumie 23 rejsy o statusie Head/State z 19 delegacjami.
W gronie przybyłych do Katowice Airport byli m.in. przedstawiciele władz następujących krajów:
- Azerbejdżan: Przewodniczący Parlamentu Ogtay Asadov
- Belgia: Jego Królewska Mość Filip Król Belgów, Jej Królewska Mość Królowa Matylda, Premier Sophie Wilmès
- Bułgaria: Premier Bojko Borisow
- Chorwacja: Premier Andrej Plenković
- Czechy: Premier Andrej Babiš
- Dania: Minister Spraw Zagranicznych Jeppe Kofod
- Finlandia: Prezydent Sauli Niinistö
- Francja: Premier Édouard Philippe
- Hiszpania: Jego Królewska Mość Filip VI król Hiszpanii, Jej Królewska Mość Królowa Letycja, Minister Spraw Zagranicznych María Aránzazu González Laya
- Królestwo Niderlandów: Jego Wysokość Król Willem-Alexander, Jej Wysokość Królowa Máxima, Premier Mark Rutte
- Norwegia: Książę Koronny Haakon, Premier Erna Solberg
- Serbia: Premier Ana Brnabić
- Słowacja: Prezydent Zuzana Čaputová
- Szwajcaria: Prezydent Simonetta Sommaruga
- Szwecja: następczyni tronu, Jej Królewska Wysokość księżniczka Wiktoria, Przewodniczący Parlamentu Andreas Norlén, Premier Stefan Löfven
- Wielka Brytania: Jej Królewska Wysokość Księżna Kornwalii Camila
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA (zarządzające Katowice Airport) oraz firmy specjalizujące się w obsłudze naziemnej samolotów (LS Airport Services, Welcome Airport Services), prowadzące działalność w Pyrzowicach, mają duże doświadczenie w zakresie sprawnej obsługi rejsów o statusie Head/State. Przykładowo w 2015 roku, w związku z obchodami 70 rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, do Pyrzowic przyleciała zbliżona liczba delegacji, do tej odnotowanej w 2020 roku. Katowice Airport był też ważnym punktem na mapie logistyki takich znaczących wydarzeń, które odbyły się w województwie śląskim, jak chociażby: Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), czy też Światowa Konferencja Antydopingowej WADA 2019.
Obsługa tak dużych i wymagających – odbywających się na szczeblu państwowym – uroczystości lub wydarzeń, wymaga nie tylko doświadczonych, zgranych kadr, które sprawnie współpracują z przedstawicielami służb i instytucji państwowych ale także odpowiedniej infrastruktury lotniskowej. Warto podkreślić, że Katowice Airport dzięki realizowanemu od 2007 roku programowi inwestycyjnemu rozbudowy infrastruktury liniowej i kubaturowej, dysponuje m.in. nową drogą startową o długości 3,2 km na której obowiązuje II kategoria operacji lotniczych i niskie minima LVP, co umożliwia bezpieczne lądowania i starty przy bardzo złych warunkach atmosferycznych. Obsługa duże liczby delegacji państwowych w jednym czasie, możliwa jest w Pyrzowicach także dzięki odpowiedniej liczbie stanowisk postojowych. W styczniu 2020 roku Katowice Airport dysponowało 36 stanowiskami dla samolotów kodu C (Airbus A320/Boeing 737). Trwa budowa kolejnych 9 stanowisk dla kodu C.
Należy zaznaczyć, że obsługa rejsów o statusie Head/State w Katowice Airport jest tak zorganizowana, że nie ma negatywnego wpływu na płynność rozkładowych rejsów regularnych i czarterowych. Przykładowo w trakcie obsługi delegacji państwowych w dniu 27 stycznia 2020 roku, żaden pasażerski rejs rozkładowy (w przylocie i odlocie) nie zanotował istotnego opóźnienia (powyżej 15 min.).
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć rządowych statków powietrznych, które w ostatni poniedziałek stycznia 2020 roku przyleciały do Pyrzowic.
Azerbejdżan (Gulfstream G450)
Bułgaria (Dassault Falcon 2000EX)
Chorwacja (Bombardier Challenger 604)
Czechy (Airbus A320)
Dania (Bombardier CL-600)
Francja (Airbus A330-200 i rezerwowy Dassault Falcon 7x)
Hiszpania (Airbus A310)
Królestwo Niderlandów (Boeing 737-700BBJ)
Słowacja (Fokker F100)
Serbia (Embraer EMB-135BJ) i Szwajcaria (Bombardier Challenger 604)
Szwecja (Gulfstream IV-SP)
Tekst: Piotr Adamczyk i Jakub Mańka, PR Katowice Airport
Zdjęcia: Piotr Adamczyk, PR Katowice Airport