Ciekawe samoloty w Katowice Airport – podsumowanie 2012 roku

W zeszłym roku statki powietrzne startowały i lądowały w Katowice Airport 30 584 razy w większości były to najczęściej spotykane na pyrzowickim lotnisku Airbusy A320, Boeingi 737-400 i 800, Embarery 175 oraz turbośmigłowe ATRy 42 i 72. 2012 rok stał jednak dla fanów lotnictwa pod znakiem kilku ciekawych wizyty samolotów rzadko spotykanych na polskich lotniskach. Najciekawsze naszym zdaniem z nich chciałbym chronoligicznie podsumować w tym wpisie.

01_b744_el_al

W poniedziałek 12 marca w Katowice Airport po raz pierwszy w 2012 roku wylądował pasażerski Boeing 747-400 Jumbo Jet należący do izraelskich narodowych linii lotniczych El-Al. Samolot przyleciał z Tel-Awiwu i na swoim pokładzie przywiózł prawie 400 osobową grupę izraelskiej młodzieży na kilkudniowy pobyt w Polsce. Tego samego dnia maszyna wróciła do Izraela. (Więcej o dotychczasowej historii wizyt Jumbo Jetów w Pyrzowicach możecie przeczytać na naszym blogu TUTAJ)

02_il_76_td

Pierwsza zeszłoroczna wizyta ciekawej maszyny cargo w Pyrzowicach odbyła się w dniach 14-17 marca. Po Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak przyleciał Ił-76TD rosyjskiej linii lotniczej Aviacon Zitotrans o znakach rejestracyjnych RA-76807. Po załadunku pojazdu samolot odleciał do New Dehlii gdzie produkt Wojskowych Zakładów Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich prezentowany był na targach militarnych DEFEXPO.

03_md_11f

Do kolejnych odwiedzin ciekawego statku powietrznego doszło 17 marca. Ponownie był to samolot towarowy, tym razem amerykańskiej produkcji McDonnell Douglas MD-11F należący do Sky Lease Cargo. Maszyna nosiła znaki rejestracyjne N950AR. Tuż po północy następnego dnia wystartowała z ładunkiem do miejscowości Bradley w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

04_il_76td

Kolejna wizyta ciekawej maszyny cargo i po raz Kolejny Iła-76TD Aviacon Zitotrans tym razem o znakach RA-76502 miała miejsce 28 maja. Samolot ponownie przyleciał po Rosomaka.

W środku wakacji w dniach 13-14 lipca gościliśmy w Pyrzowicach niezwykle rzadko już spotykaną na światowym niebie maszynę Boeinga 727-200 w wyjątkowych barwach Królewskiej Floty Bahrajnu (Bahrain Royal Flight). Na jego pokładzie na międzynarodowy długodystansowy rajd konny w Zakrzowie przyleciał Nasser bin Hamad al-Chalifa, następca tronu Królestwa Bahrajnu. (Więcej o Boeingu 727 na naszym blogu możecie przeczytać TUTAJ)

Jeśli chodzi o wizyty ciekawych maszyn, początek sierpnia stał w Pyrzowicach zdecydowanie pod znakiem militarnym. Na początki sierpnia w Moskwie odbywały się uroczyste obchody 100-lecia Rosyjskich Sił Powietrznych, na które z całego świata ściągnęły różnej maści statki powietrzne z wielu krajów. Właśnie w drodze na te pokazy w Pyrzowicach na dotankowanie paliwa wylądowały dwie grupy samolotów.

08_warbirdy

W dniu 7 sierpnia bez wcześniejszej zapowiedzi w Katowice Airport wylądowały cztery warbirdy, czyli samoloty z czasów II wojny światowej. Były to: Grumman TBM-3R Avenger, North American B-25J Mitchell (Red Bull, The Flying Bulls), F4U-4 Corsair (Red Bull, The Flying Bulls) i Jakowlew Jak 9-U-M. Po kilkudziesięciominutowym postoju I uzupełnieniu zapasów paliwa maszyny odleciały do Moskwy. W drodze powrotnej samoloty także wylądowały w Polsce, ale tym razem w Porcie Lotniczym Łódź. (Więcej o Warbirdach, które w sierpniu 2012 odwiedziły Katowice Airport na naszym blogu możecie przeczytać TUTAJ)

04_pdf

Drugą gratką związaną z pokazami w Moskwie było lądowanie Rafale Solo Display wraz z zabezpieczeniem technicznym. Jest to grupa Francuskich Sił Powietrznych, której celem jest prezentacja na różnorakich pokazach możliwości najnowocześniejszego francuskiego myśliwca Dassault Rafale C. W grupie, która wylądowała w Katowice Airport 8 sierpnia znajdowały się dwa tego typu samoloty plus samolot transportowy CASA 235-200 na pokładzie, którego przyleciała ekipa mechaników. W drodze powrotnej z Moskwy także mieliśmy zaszczyt gościć ten zespół, było to 14 sierpnia.

W tym miejscu warto podkreślić, że tradycja współpracy naszego lotniska z Francuskimi Siłami Powietrznymi datuje się od 2007 roku. Od tego czasu zawsze, gdy w Moskwie odbywają się targi lotnicze i aeronautyczne MAKS na stop technicznych w drodze na to wydarzenie w Pyrzowicach lądują różnorakie samoloty bojowe, treningowe i transportowe Armée de l’Air.

05_b744_el_al

W poniedziałek 5 listopada w Katowice Airport po raz drugi w roku 2012 wylądował pasażerski Boeing 747-400 „Jumbo Jet”. Podobnie jak na początku roku była to maszyny izraelskich linii lotniczych El-Al jednak o innych znakach rejestracyjnych 4X-ELE.

06_dreamliner

Koniec 2012 roku to wisienka na torcie, jeśli chodzi o fascynujące statki powietrzne w Pyrzowicach. W poniedziałek 3 grudnia na naszym lotnisku odbyła się prezentacja dla mediów i zaproszonych gości najnocześniejszego samolotu komunikacyjnego świata Boeinga 787-8 „Dreamliner” w barwach Polskich Linii Lotniczych LOT. Wzbudziła niebywałe zainteresowanie, o czym świadczyły chociażby tłumy na tarasie widokowym oraz ogromna ilość Spotterów, czyhających na ciekawe ujęcia „Liniowca Marzeń”. (Więcej o „Dreamlinerze” na naszym blogu możecie przeczytać TUTAJ)

07_dreamliner

Pomimo faktu, że miała to być jedyna wizyta „Dreamlinera” w Pyrzowicach już kilka dni po niej tj. 10 grudnia samolot pojawił się ponowanie na naszym lotnisku. Tym razem nie w celach prezentacyjnych a ćwiczeniowych. Piloci PLL LOT wykonali w sumie dziewiętnaście touch&go, czyli lądowań bez zatrzymanie samolotu z jego poderwaniem w powietrze po dotknięciu drogi startowej.

Przed nami nowy rok i szanse na wizyty kolejnych ciekawych statków powietrznych w Katowice Airport. Ciekawy jestem, jakie maszyny chcielibyście w 2013 roku zobaczyć na naszym lotnisku?

Tekst: Piotr Adamczyk (Dział Komunikacji i Promocji Katowice Airport)
Zdjęcia: Piotr Adamczyk (Dział Komunikacji i Promocji Katowice Airport), Radosław Benes (Silesia Spotters)

Boeing 727, czyli lotniczy klasyk w Pyrzowicach Koniec budowy nowej drogi startowej Dreamliner – spełnione marzenie
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.