Bogactwo kulturowe oraz historyczne Włoch sprawia, że każdy znajdzie w tym kraju coś dla siebie. Rzym, Wenecja oraz Mediolan niezmiennie zachwycają turystów z całego świata swymi zabytkami, architekturą oraz smaczną kuchnią. Półwysep Apeniński da się lubić – doskonale wiedzą o tym obecne w Katowice Airport linie lotnicze, które oferują bogatą siatkę połączeń regularnych na południe Europy. Linia Ryanair idzie jednak krok dalej i już we wtorek 29 października 2024 r. uruchomi zupełnie nowy kierunek z Pyrzowic do Włoch – tego dnia pasażerowie zyskają możliwość podróży do położonego w południowo-zachodniej części kraju Reggio Calabria. Zgodnie z zapowiedziami linii, loty będą realizowane dwa razy w tygodniu: we wtorki oraz soboty.
Reggio Calabria to nieoczywisty, acz świetny pomysł na udane wakacje. Miasto położone jest nad wodami Morza Śródziemnego, co samo w sobie tworzy doskonałą atmosferę do wypoczynku. Jeżeli zastanawiasz się jednak, co warto zwiedzić oraz zobaczyć podczas pobytu w Reggio Calabria, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu. Miłej lektury!
Włoskie miasto, greckie brązy, hiszpański zamek
W czasach starożytnych wierzono, że na terenie dzisiejszego Reggio Calabria przebywał wywodzący się z Grecji lud Ojnotrów. Jeden z jego władców – Italus, potomek mitycznego Odyseusza – „zrewolucjonizował” plemię, przekształcając je z wędrownego, trudzącego się pasterstwem, w osiadłe, zajmujące się rolnictwem. Zdaniem żyjącego wiele wieków później Arystotelesa, Italus miał stać się symbolem całego regionu, które wkrótce zyskało rozpoznawalną dla wspólczesnego czytelnika nazwę Italia. Przekształcone imię władcy Ojnotrów wkrótce miało stać się synonimem całego Półwyspu Apenińskiego. Dziś postać Italusa uważana jest za jedno z prawdopodobnych źródeł nazwy całego kraju – mimo braku jednoznacznych dowodów na jego istnienie, pamięć o nim przetrwała próbę czasu, czyniąc tym samym zarówno władcę, jak i cały region Reggio Calabria filarem tożsamości dzisiejszych Włoch.
Pierwsze wzmianki o Reggio Calabrii pochodzą z połowy VIII wieku p.n.e. kiedy Grecy założyli drugą – po położonym niepodal Neapolu Cumae – kolonię na terenie Półwyspu Apenińskiego. Rhegion, bo tak brzmiała pierwotna nazwa osady, stało się jednym z ważniejszych punktów Magna Graecia, czyli greckich terenów znajdujących się na półwyspie. Miasto było dużym ośrodkiem marynistycznym, gospodarczym, jak i kulturowym – na jego terenie, dla przykładu, można było spotkać wyznawców nauk Pitagorasa (ok. 572 p.n.e. – ok. 497 p.n.e.). Co ciekawe, to właśnie z czasów greckiej obecności na półwyspie pochodzą słynne „Brązy z Riace”, czyli dwie okazałe rzeźby przedstawiające nagich mężczyzn-wojowników, które uważane są za jeden z symboli Reggio Calabria. Jako, iż czas nie był zbyt łaskawy dla większości antycznych figur z brązu (często były przetapiane), znalezisko z Riace jawi się jako prawdziwa gratka dla koneserów historii. Jest to bezcenny skarb ukazujący zaawansowane zdolności artysty oraz cywilizacji, z której się wywodził. Obie figury zasilają dziś bogaty zbiór artefaktów Muzeum Archeologicznego w Reggio Calabria, które po prostu trzeba zwiedzić.
Nie może być mowy o Półwyspie Apenińskim bez wzmianki o najbardziej zaawansowanej cywilizacji czasów starożytnych, czyli Rzymie – dla wielu ludów oraz osad dzisiejszej Europy antyk był okresem, w którym prędzej czy później dochodziło do spotkania z tym kolosem. Rhegion wyjątku nie stanowił, o czym świadczy fakt, iż w III wieku p.n.e. miasto zawiązało sojusz z Republiką Rzymską i wkrótce stało się municipium, czyli terenem de facto podbitym, lecz zachowującym część swojej autonomii. Za czasów Oktawiana Augusta nazwa miasta została zmieniona z Rhegion na „Rhegium Juli” – ku pamięci Juliusza Cezara, przybranego ojca Cesarza, co można uznać za najwyższą formę komplementu. Splendoru miastu w tamtych czasach dodawał również fakt, iż była to siedziba gubernatora jednego z XI regionów, na jakie Cesarstwo zostało podzielone za czasów Augusta. Dość zatem powiedzieć, że znaczenie antycznego Reggio Calabria było bardzo duże. Pamiątką po Imperium Rzymskim są m.in. pozostałości po termach, które znaleźć można przy Lungomare Falcomatà, czyli prawie dwukilometrowej promenadzie ciągnącej się wzdłuż wybrzeża miasta. Ruiny termów zostały odkryte na początku XX wieku i mimo faktu, iż nie są zbyt okazałe, warto zwrócić uwagę na dobrze zachowaną posadzkę z czarno-białą mozaiką.
Do najważniejszych zabytków i symboli Reggio Calabria należy Castello Aragonese, czyli bardzo dobrze zachowane pozostałości po zamku Aragońskim. Pierwsza wzmianka o konstrukcji pochodzi z VI wieku, a za inicjatora stworzenia fortyfikacji uznaje się Belizariusza (ok. 505 – 565) – wodza armii bizantyjskiej – który po wkroczeniu swojej armii do miasta zauważył, że nie posiada ono zadowalającej infrastruktury defensywnej. Bagatela, nie miało jej praktycznie w ogóle – Rzymianie wierzyli bowiem, że Rhegium Juli nie zagraża niebezpieczeństwo i obrony nie potrzebuje. Zamek był wielokrotnie rozbudowywany, wiele razy zmieniał też właścicieli – swoje symboliczne „cegiełki” dołożyli m.in. Normanowie, germański lud Szwabów oraz przedstawiciele hiszpańskiej dynastii aragońskiej, której konstrukcja zawdzięcza swoją aktualną nazwę – w XV wieku Ferdynand I Sprawiedliwy (1380 – 1416) znacznie rozbudował bowiem fortyfikację, czyniąc z niej okazały obiekt obronny. Dobre czasy Castello Aragonese dobiegły jednak końca w XIX wieku, kiedy na skutek rażących zaniedbań zamek zaczął tracić dawny blask. Nigdy nie uległ on jednak całkowitemu zniszczeniu, przez co turyści odwiedzający Reggio Calabria mogą przejść koło budowli i pozachwycać się jej architekturą.
Najpiękniejszy kilometr Włoch
Wspomnieliśmy przy okazji rzymskich termów o promenadzie Lungomare Falcomatà. Co ciekawe, dorobiła się ona miana „najpiękniejszego kilometru Włoch”, choć pomiary wykazują, że długością bliżej jej do dwóch. Promenada pochodzi z XVIII wieku i do dziś stanowi popularne miejsce spotkań zarówno dla mieszkańców Reggio Calabria, jak i przebywających w mieście turystów. Pierwotnie nazywała się ona Real Palazzina, lecz w latach 90. XX wieku zadecydowano o zmianie nazwy na obecną, by uczcić Italo Falcomatà (1943 – 2001), tj. trzykrotnego burmistrza miasta, który rządził w trakcie okresu nazywanego „Wiosną Reggio” – w regionie nastąpiło wówczas znaczne ożywienie, stał się również popularnym celem turystycznym. Promenada oferuje piękne widoki na Cieśninę Mesyńską i Sycylię. Sprzyjające warunki atmosferyczne pozwalają również dostrzec słynny stratowulkan Etna. Naładujcie zatem telefony i wypucujcie obiektywy aparatów – warto zapolować i uwiecznić ten zapierający dech w piersiach widok!
Reggio Calabria ma bogatą historię oraz kulturę, która kształtowała się przez blisko 3 tys. lat. Nikogo nie powinno zatem dziwić, że od intensywnego zwiedzania miasta również może przyjść ochota na… odpoczynek. Na ratunek w takiej sytuacji przyjdzie samo Reggio Calabria, które może pochwalić się świetnym położeniem geograficznym (przypominamy, jest to południe Włoch), tworzącym bajeczny klimat do leniuchowania. Średnia roczna temperatura w regionie kształtuje się na poziomie ok. 20°C, co czyni region świetnym wyborem na każdą porę roku. Szum wód Morza Śródziemnego sam w sobie zdaje się przypominać podróżnym o plażach, które znajdują się nad wybrzeżem i czekają na osoby łaknące wypoczynku.
Doskonałym sposobem na symboliczne doładowanie baterii i może okazać się wizyta w Parco nazionale dell’Aspromonte, czyli leżącym w regionie parku narodowym, który z pewnością zachwyci miłośników aktywnego spędzania czasu w otoczeniu przyrody. Ten utworzony w 1989 r. park zajmuje powierzchnię ok. 645 km2 i oferuje fantastyczne szlaki górskie – znajduje się on bowiem w najbardziej wysuniętej na południe części Apenin. Pośród ciekawszych punktów na mapie Parco nazionale dell’Aspromonte warto wymienić dość spory i fotogeniczny wodospad Cascate dell’Amendolea oraz Lago di Menta, czyli malownicze jezioro, gdzie dominuje błoga cisza i spokój. Osoby łaknące adrenaliny z pewnością będą chciały odwiedzić za to te miejsce zimą – funkcjonuje tam bowiem ośrodek narciarski. Choć brzmi to nieco onirystycznie, podczas zjazdu na nartach można podziwiać przepiękny widok Cieśniny Mesyńskiej oraz wulkanu Etna. Brzmi bajkowo? Przekonaj się na własne oczy!
Wakacje w Reggio Calabria
Klamka zapadła, lecimy do Włoch? Świetnie! Przypominamy, że linia Ryanair uruchomi rejsy na tym kierunku już we wtorek 29 października 2024 r. Trasa będzie dostępna dwa razy w tygodniu (we wtorek oraz sobotę). Bilety są dostępne zarówno w oficjalnym panelu sprzedażowym Katowice Airport, jak i na oficjalnej stronie internetowej wywodzącego się z Irlandii przewoźnika. Dziękujemy za lekturę tego artykułu i do następnego razu!
Tekst: Jakub Mańka | PR Katowice Airport
Zdjęcia: Adobe Stock