Pożegnanie „Piąteczki”

W czwartek 9 stycznia 2014 roku Katowice Airport opuścił najstarszy z naszych samochodów ratownictwa lotniskowego, czyli Barracuda 6×6 o numerze bocznym 5 produkcji brytyjskiej firmy Reynolds Boughton.

Barracuda 6×6 dzielnie służyła nam od 1990 roku, kiedy to została przekazana z warszawskiego Okęcia przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, które na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku zarządzało cywilną częścią pyrzowickiego lotniska. Pojazd został zakupiony rok wcześniej. W 1991 roku po utworzeniu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. został przekazany aportem do Spółki przez PPL, który został jednym z jej akcjonariuszy.

Był to pierwszy z prawdziwego zdarzenia samochód ratownictwa lotniskowego w Pyrzowicach, gdyż wcześniej lotniskowa straż pożarna dysponowała tylko strażacką Tatrą 60/32.

01_pozegnanie_piateczki

Masa całkowita pojazdu wynosi 28 ton. Może zabrać maksymalnie do 10 ton wody, 1200 l. środka pianotwórczego oraz 250 kg proszku gaśniczego. Wyposażony jest w 12 litrowy, dwusuwowy, widlasty silnik diesla, o mocy 540KM, który pozwala rozwinąć prędkość do 110 km/h. Wydajność autopompy wynosi ponad 5000 l/min., max. rzut wody z działek to ok. 70 metrów. Dodatkowo Barracuda dysponuje dwoma szybkimi natarciami o wydajności 240 l/min przy 15 bar i 450 l/min przy 7 bar. System samoobrony kabiny pojazdu stanowią dwie dysze z przodu o wydajności po 225 l/min i cztery dysze po bokach o wydajności po 100 l/min. W służbie na pyrzowickim lotnisku pojazd przejechała 16 tys. km.

W znakomitym stanie Barracuda trafiła do jednego z najmłodszych polskich lotnisk – Portu Lotniczego Lublin, gdzie stać będzie na straży bezpieczeństwa pasażerów i operacji lotniczych.

Aktualnie na wyposażeniu Lotniskowej Służby Ratowniczo Gaśniczej Katowice Airport znajduje się pięć pojazdów ratownictwa lotniskowego trzy Barracudy produkcji brytyjskiej firmy Reynolds Boughton (2 szt. z napędem 6×6 i 1 szt. z napędem 4×4) i dwie Panthery austriackiego Rosenbauera (1 szt. z napędem 4×4 i 1 szt. z napędem 6×6).

Tekst i zdjęcia: Piotr Adamczyk, PR Katowice Airport

Podsumowanie sezonu czarterowego 2018 Podsumowanie sezonu czarterowego 2019 Rozkład lato 2018
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.