MetroBus do Katowice Airport

01_blog_metrobus

We wtorek 13 listopada 2018 roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) uruchomiła ekspresowe połączenia autobusowe pomiędzy wybranymi miastami aglomeracji a Katowice Airport.

Dzięki Inicjatywie GZM dojazd komunikacją publiczną do Katowice Airport stał się zdecydowanie łatwiejszy, szybszy i tańszy niż to było dotychczas. Fakt ten jest istotny z perspektywy rozwoju pyrzowickiego lotniska. Z nowych możliwości dojazdu transportem zbiorowym korzystają osoby podróżujące z i do Pyrzowic. Warto przypomnieć, że pyrzowickie lotnisko należy do grona największych w kraju. W tym roku obsłużonych zostanie tu ok. 4,8 mln pasażerów. Port jest liderem wśród krajowych lotnisk regionalnych w segmencie przewozów czarterowych i cargo.

Jest także prężnie rozwijającym się zakładem pracy. Aktualnie w ponad 50 firmach i instytucjach, które prowadzą tu swoją działalność, zatrudnionych jest około 3 500 osób. Dotychczas, znaczna część z nich, żeby dojechać do pracy, była zmuszona korzystać z własnych środków transportu, co wiązało się z dodatkowymi, ponoszonymi indywidualnie, kosztami. Uruchomienie przez GZM sieci połączeń autobusowych poprawia pozycję Pyrzowic na konkurencyjnym rynku pracy, co jest szczególnie istotne w związku z prognozowanym wzrostem ruchu pasażerskiego i towarowego, który nierozerwalnie wiąże się ze wzrostem zatrudnienia.  Szacuje, że do końca dekady na terenie Katowice Airport pracować będzie od 4 tys. do 4,5 tys. osób.

Tak wyglądają w skrócie najważniejsze korzyści, jakie płyną z uruchomienia nowych, ekspresowych połączeń autobusowych do Pyrzowic.

Przyjrzyjmy się ofercie GZM nie co bliżej.

LISTA LINII EKSPRESOWYCH

W ramach projektu skomunikowania Metropolii z Katowice Airport GZM uruchomiła cztery linie:

  • Pierwsza z nich nosi oznaczenie AP1 i obsługuje relację Gliwice Plac PiastówGliwice Zajezdnia – Zabrze Multikino –  Zabrze Goethego (od 1 marca 2019 r.) – Bytom KarbBytom Dworzec PKP (od 1 marca 2019 r.) – Piekary Śląskie Szarlej KauflandKatowice Airport. Rozkład jazdy linii AP1 dostępny jest TU
  • Druga linia to AP2, kursuje na trasie Katowice DworzecKatowice SokolskaKatowice Strefa KulturySosnowiec Dworzec PKPBędzin StadionKatowice Airport. Rozkład jazdy linii AP2 dostępny jest TU
  • Trzeci linia AP3 łączy bezpośrednio Dworzec PKP w Katowicach z Katowice Airport. Rozkład jazdy linii AP3 dostępny jest TU
  • Czwarta linia AP4 ma charakter pomocniczy. Jej zadaniem jest umożliwienie dotarcia w nocy, kiedy ograniczone są mocno kursy pociągów pomiędzy Tychami a Katowicami, właśnie z Tychów poprzez Katowice-Giszowiec na Dworzec PKP w Katowicach. Rozkład jazdy linii AP4 dostępny jest TU

BILETY NA LINIE LOTNISKOWE

Do podróżowania liniami lotniskowymi upoważnia bilet dobowy, który kosztuje 14 zł (ulgowy 7 zł) lub bilety długookresowe – 30 i 90-dniowe. Ich cena wynosi odpowiednio 180 i 440 zł. Warianty ulgowe są o połowę tańsze – kosztują 90 i 220 zł.

Ważna informacja jest taka, że od momentu skasowania biletu w czasie trwania jego ważności tj. w ciągu 24-godzin, można bez limitów podróżować całą siecią komunikacji miejskiej w Metropolii (KZK GOP, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry), zrealizować nielimitowaną liczbę przejazdów liniami lotniskowymi oraz odbyć jednorazowy przejazd Kolejami Śląskimi.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że do przejazdu Kolejami Śląskimi uprawnia na razie jedynie papierowa wersja biletu, ponieważ system kontroli stosowany w Kolejach Śląskich jeszcze nie jest kompatybilny z systemem Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP). Nad tym trwają prace związane z wdrożeniem METROBILETU, który ma zacząć obowiązywać od pierwszego kwartału 2019 roku. Ponadto pasażerowie rozpoczynający swoją podróż z biletem dobowym w pojazdach MZK Tychy, które nie są liniami lotniskowymi, również powinni mieć ze sobą wersję papierową biletu 24-godzinnego, ponieważ w pojazdach tych nie ma jeszcze kasowników ŚKUP, w których można aktywować bilet elektroniczny.

02_blog_metrobus

Bilety dobowe są dostępne zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Można je kupić w powszechnej dystrybucji (kioski, automaty ŚKUP, aplikacje mobilne). Automat ŚKUP znajduje się także w Katowice Airport, w terminalu C zaraz przy wyjściu z hali przylotów.

Dzieci i młodzież do 16 lat mieszkające w Metropolii, które uprawnione są do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, mogą również bezpłatnie korzystać z linii lotniskowych. Dodatkowo – jeśli podróżują z opiekunem, który posiada normalny (papierowy) bilet dobowy, mogą również bezpłatnie skorzystać z jednorazowego przejazdu Kolejami Śląskimi.  W tej sytuacji muszą jednak posiadać ze sobą legitymację szkolną, ponieważ kontrolerzy w pociągach KŚ nie posiadają jeszcze urządzeń odczytujących karty ŚKUP.

NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Poniżej prezentujemy listę najczęściej pojawiających się pytań dotyczących autobusowych linii ekspresowych GZM do Katowice Airport. Jeśli na poniższej liście Drogi Czytelniku nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, prześlij je na adres mailowy padamczyk@gtl.com.pl Postaramy się uzyskać odpowiedź w GZM i dodać ją do poniższej listy.

1. Jaki bilet jest potrzebny do podróżowania liniami lotniskowymi?

Do podróżowania liniami lotniskowymi uprawnia: bilet dobowy (24h Lotnisko) lub nowowprowadzone bilety długookresowe 30- i 90-dniowe, oznaczone symbolem SC/ATT Lotnisko. Kosztują one odpowiednio 14 zł (dobowy), 180 zł (30-dniowy) i 440 zł (90-dniowy).

2. Mam bilet tygodniowy/miesięczny/kwartalny na całą sieć. Czy mogę na nim skorzystać z linii lotniskowych?

Nie, ponieważ bilety te nie obejmują przejazdu liniami lotniskowymi. Upoważniają do tego wyłącznie bilety dobowe lub 30-dniowe i 90-dniowe oznaczone symbolem SC/ATT Lotnisko.

3. Mam bilet jednorazowy za 4,80 zł i chcę przejechać linią lotniskową z Gliwic do Zabrza. Czy mogę z tym biletem skorzystać z linii lotniskowych?

Nie, ponieważ biletem podstawowym, uprawniającym do przejazdu liniami lotniskowymi są bilety dobowe.

4. Czy bilet dobowy jest dostępny w formie papierowej?

Tak, bilet dobowy dostępny jest również w formie papierowej. Można go kupić w automacie ŚKUP lub w kioskach, dystrybuujących bilety w gminach porozumienia tyskiego (MZK Tychy).

5. Ile razy mogę przejechać liniami lotniskowymi na jednym bilecie dobowym?

Bilet dobowy upoważnia do nielimitowanego korzystania z linii lotniskowych w trakcie trwania ważności biletu dobowego, czyli przez 24 godziny.

6. Czy bilet dobowy jest honorowany przez Koleje Śląskie?

Tak, bilet dobowy, poza tym, że upoważnia do podróżowania całą siecią komunikacji miejskiej w Metropolii (KZK GOP, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry), umożliwia jednorazowy przejazd Kolejami Śląskimi na terenie Metropolia. Ale uwaga! Aby skorzystać z tej funkcjonalności, należy mieć ze sobą bilet papierowy. Sytuacja ta ma się zmienić z chwilą wprowadzenia METROBILETU, a więc w pierwszym kwartale 2019 r. Do tego czasu w pociągach KŚ można używać tylko biletów papierowych.

 7. Czy bilet dobowy jest honorowany w pojazdach MZK Tychy?

Tak, ale podobnie jak w przypadku Kolei Śląskich – tylko papierowy. Pasażerowie rozpoczynający swoją podróż z biletem dobowym w pojazdach MZK Tychy, które nie są liniami lotniskowymi, powinni mieć ze sobą wersję papierową biletu 24-godzinnego, ponieważ w pojazdach tych nie ma jeszcze kasowników ŚKUP, w których można aktywować bilet elektroniczny. Natomiast można używać biletu na karcie ŚKUP, aktywowanego wcześniej np. w linii lotniskowej. Ponadto można używać biletu dobowego dostępnego na komórkę.

8. Gdzie kupię bilet dobowy?

Bilety dostępne są w automatach ŚKUP, kioskach porozumienia tyskiego (MZK Tychy) i aplikacjach mobilnych. Na lotnisku bilet można kupić w automacie ŚKUP w terminalu C. Bilety są również dostępne u kierowców linii ekspresowych. Wybierając ten ostatni sposób zakupu należy pamiętać, aby mieć ze sobą gotówkę. Trwają prace umożliwiające zakup biletów dobowych u kierowców linii lotniskowych również za pomocą karty płatniczej.

 9. Czy papierowy bilet dobowy kupię w kiosku?

Obecnie nie ma takiej możliwości poza kioskami porozumienia tyskiego (MZK Tychy), ponieważ w pojazdach tych nie są zainstalowane jeszcze czytniki ŚKUP. W pozostałych miejscach bilet dobowy w formie papierowej kupimy albo w automacie ŚKUP w postaci wydruku, albo u kierowcy za gotówkę.

10.  Jaką formę mają bilety 30- i 90-dniowe na lotnisko?

Bilety te są biletami elektronicznymi i zapisywane są na karcie ŚKUP.

11. Gdzie będzie zlokalizowany przystanek dowożący podróżnych na lotnisko?

Przystanek dla autobusów dowożących podróżnych na lotnisko, zlokalizowany jest przez terminalem pasażerskim „A”.

12. Gdzie będzie zlokalizowany przystanek odbierający pasażerów przylatujących do Katowice Airport?

Autobusy odbierające pasażerów przylatujących, będą odjeżdżać ze stanowiska zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu „C”.

13. Jak rozpoznam autobusy na lotnisko?

Autobusy będą odpowiednio oznakowane logiem i barwami Metropolii – fuksji oraz żółtym. Są oznaczone jako linie AP1, AP2, AP3 i AP4.

14. Czy dzieci i młodzież do 16 roku życia mieszkający w Metropolii, mogą podróżować również liniami lotniskowymi bezpłatnie?

Tak, podobnie jak w całej komunikacji miejskiej, dzieci mieszkające w Metropolii mogą korzystać z autobusów na lotnisko bezpłatnie. Ulga ta kodowana jest na karcie ŚKUP.

15. Czy dzieci i młodzież do 16 lat mogą również skorzystać z możliwości jednorazowego przejazdu Kolejami Śląskimi?

Możliwość ta jest dostępna w sytuacji, gdy podróżują wraz z opiekunem, który posiada normalny (papierowy) bilet dobowy. Należy pamiętać, że osoby kontrolujące bilety w pociągach, nie posiadają jeszcze urządzęń odczytujących karty ŚKUP, dlatego dzieci i młodzież podróżujące bezpłatnie w pociągach muszą posiadać przy sobie legitymację szkolną.

16.Czy w liniach lotniskowych obowiązują ulgi m.in. uczniów i studentów, emerytów i rencistów oraz seniorzy po 70. Roku życia?

W liniach lotniskowych obowiązują wszystkie ulgi, które są opisane w taryfie przewozowej KZK GOP, MZKP i MZK Tychy. Bilety ulgowe przysługują więc m.in. uczniom i studentom; emerytom, którzy ukończyli 60. rok życia, jak i rencistom, pobierającym rentę inwalidzką. Natomiast seniorzy, którzy ukończyli 70. rok życia mogą skorzystać z nich bezpłatnie.

17.Czy w liniach lotniskowych muszę dokonać dodatkowej opłaty za przewóz bagażu?

Nie, ponieważ bilety dobowe i długookresowe (30- i 90-dniowe) umożliwiają przewóz również ponadwymiarowych bagaży ręcznych (np. torby, plecaki, futerały na instrumenty muzyczne).

18. Gdzie znajdę rozkład jazdy linii lotniskowych?

Rozkład jazdy linii lotniskowych dostępny jest TU, w zakładce „Ekspresowa na lotnisko” oraz na przystankach obsługiwanych przez linie na lotnisko.

Tekst i zdjęcia: Piotr Adamczyk, biuro prasowe Katowice Airport

Przebudowa terminalu pasażerskiego A Nowa baza cargo „Świątecznie” o świetlnych systemach podejścia
Pokaż komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.